| Deliaelena97 a întrebat:

Sunt in clasa 8 la limba germana.La liceu vreau sa continui cu germana insa nu stiu ce profil.Stiinte,mate-info sau filo.la matematica sunt destul de buna,nu olimpica,dar inteleg. La chimie si fizica asa si asa,da tot inteleg. Toata lumea spune ca stiinte este cel mai cautat profil, insa nu stiu care ar fii cel mai bun. Media pe 5-8 ar fii intre 9, 60 si 9, 70. Care profil e cel mai bun, avand in vedere ca nu stiu ce as vrea sa devin. Pareri va rog.

Răspuns Câştigător
| JohnSeed a răspuns:

Din punctul meu de vedere as merge pe matematica-informatica sau pe biologie-chimie pentru ca imi lasa o gama mai larga de optiuni dupa terminarea liceului. Daca termini mate-info de poti duce aproape oriunde, chiar si la medicina (dar ar trebui sa inveti ceva mai mult la inceput, ar cere putin efort)
Daca esti convinsa ca vrei sa mergi pe filologie atunci poti alege asta, dar daca nu esti sigura ar fi cel mai bine sa ai optiuni de rezerva la indemana.

2 răspunsuri:
| etudor a răspuns:

Daca iti place matem. si fizica, da la mate-info. si tine-te cu dintii de carte si mai studiaza si individual, cu ajutorul netului si vei ajunge departe! In toata lumea se cauta specialisti in informatica.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Se scrie "fi" cu un singur i. la "sa fii cuminte" se scrie cu doi. am facut mate-info dar inveti degeaba prea multa matematica ce nu am folosit-o deloc nici dupa 10 ani dupa ce am terminat liceul. iar la bac mi-a fost mai greu la mate decat celorlalti colegi ce aveau alt profil. iar germana in general nu e foarte folositoare. ci engleza. ea e limba cea mai vorbita pe glob.