| elenasofia a întrebat:

Salut sunt in clasa a 8 a si termin anul asta si nu prea stiu la ce liceu sa merg:mate-info sau filo?
mie mi-ar placea mai mult filo, dar parintii mei sustin ca de la mate-info ai mai multe optiuni si este un profil mai bun.Sincer eu nu ma simt asa de stabila pe acest profil, dar...
nu stiu ce sa fac.Va rog ajutati-ma cat mai repedestraight face
si daca puteti va rog sa-mi scrieti si facultatea pe care o pot urma dupa de la fiecare profilbatting eyelashes straight face

11 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Daca tu vrei sa mergi la filo, fa ce iti place!
Tu vrei sa mergi 4 ani la liceu si sa nu te simti bine? Oricum, NU CONTEAZA liceul. In Romania nici facultatea nu prea conteaza. Daca te pricepi mai bine la romana decat la mate, fizica, chimie, du-te la filologie.
Fa ce iti place.
Si eu am ales stiinte sociale, chiar daca e simplu. Am avut media 9, 75 (toti au fost foarte surprinsi ca nu am mers la contabilitate, sau mate info). Dar m-am simtit bine, si nu regret.
Dupa filologie poti alege si o facultete de limbi straine (sa devii translator sau ceva de genul asta), psihologie, drept, jurnalism, in general cele ce se leaga de romana, limbi straine si parte umanista. Ai putea sa ai un loc de munca la o firma la Resurse Umane (tot pe profilul asta e).

Bafta!

| KristalPop a răspuns:

Filologie.
Acolo am făcut şi eu.
Iar ca facultate cel mai bine ar fi la drept, sociologie, medicină, filosofie sau poliţie.

| SimonaCristina a răspuns:

Buna! Eu nu sunt clasa a 8-a, dar stiu ca la mate-info faci mai multe ore de matematica si, intr-un fel, este bine, caci mateatica te va ajuta, la fel ca si romana, in viata, dar depinde de alegerea ta. La mate-info stii ca faci mai putine ore de uman si te axezi pe matematica... Nu stiu cum sa-ti argumentez intr-un mod mai pompos, dar eu voi alege mate-info si te sfatuiesc sa alegi si tu! Matematica nu e grea! FUNDA? Pai daca ma asculti si ii asculti pe parinti si mergi la real, poti face Institutul Politehnic( pentru a deveni inginer), Facultatea de Matematica si Fizica...Bafta! E alegerea ta!

| SerafimHD a răspuns:

Du-te pe filo si incearca sa iti convigi parintii ca asta vrei desi nu poti sa ajungi foarte departe cu filologia! de la mate-info poti face mai orice!

| Solsagan a răspuns:

Fă ce-ţi place.
E viaţa ta, nu a lor.
Şi eu am o dilemă cu alegerea profilului, dar mai am 5-6 luni la dispoziţie să aleg, iar cel mai probabil o s-o fac cu 2-3 zile înainte de înscriere.

| elenasofia explică (pentru Solsagan):

Si ce o sa alegi?straight face

| Solsagan a răspuns (pentru elenasofia):

Habar n-am. Ştiinţe ale naturii, cel mai probabil.

| Userses a răspuns:

Este adevarat ca ai mai multe optiuni la Mate-Info, dar este mai greu si chiar iti va fi mai greu daca nu-ti plac matematica, informatica, fizica, chimia, biologia chiar...
Iti recomand sa mergi pe Filologie daca ti-e mai usor sau iti place mai mult.
Alege profilul spre care ai inclinatie! Multi parinti gresesc trimitandu-si copiii pe drumuri ce-i abat de la inclinatiile lor. Cei mai multi nu stiu de ce sunt capabili copiii lor. Ei se iau dupa gura lumii, au auzit ca se castiga mai bine pe mate-info si altele asociate cu acest profil. Au auzit bine, dar asta nu implica ca trebuie sa-ti obligi copilul sa urmeze profilul respectiv, daca pe el nu-l atrage sau nu s-ar descurca. Nu toata lumea trebuie sa urmeze Filologie, ori invers, Mate-Info.

| MadalinaElly a răspuns:

Buan.eu iti zic sa dai la filologie e mult mai usor si nu dai bac la matematica, sa stii ca sora mea a vrut sa dea la filologie dar mama mea nu a lasat-o si a dat la tehnic(mate, chimie) si din cauza ei sora mea da bac la mate (e in clasa 12) si este foarte grea matematica ..deci sa nu lasi pe parinti tai sa hotareasca...tu decizi

| Rose123 a răspuns:

Si eu sunt tot clasa a8-a si am exact aceeasi dilema...nu am probleme cu matematica, dar nu imi place chimia(si nici cu fizica nu ma omor). Nu prea stiu ce sa fac fiindca am auzit din mai multe parti ca de la terminarea unui liceu cu mate-info ai mai multe variante...insa mai stiu si ca la mate-info este foarte, foarte greu! Deci daca alegi acest profil, trebuie sa fii convinsa ca 4 ani nu prea vei mai avea timp liberlaughing cred ca mai mult te-am incurcat laughing Serios, am cam aceeasi problema laughing

| andy95summer a răspuns:

Daca vrei ceva de viitor mergi la mate-info,daca vrei ceva care sa-ti placa mergi la filo,la mate-info te poti face dupa ce termini normalhappy profesor de info/mate,programator, inginer IT si altele cu calculatoare, iar la filo poti fi translator, jurnalist, phiholog
eu sunt mate-info si daca nu-ti place matematica si informatica mergi mai bine la filobig grin