| Andiixu a întrebat:

Sunt in clasa X-a la Mate-Info...si as fi interesat sa dau acel examen "Cambridge" la anul ce vine (in 2013, clasa XI-a). Voi ce parere aveti de acest examen? Merita? Cum m-as putea pregati.recunosc nu sunt "expert" in limba engleza dar stiu sa ma descurc intr-o conversatie cat de cat. Stiti niste site-uri unde pot vedea modele? Carti de unde sa invat? Teste? Site-uri unde ma pot evalua? Astept raspunsurile vostre. Multumesc mult. Dau funda! happy

9 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Am dat si eu examenul asta si sunt de parere ca te ajuta, adica in a12-a vei scapa de bacul la engleza(care oricum e un stres in plus) si vei avea un certificat recunoscut in toate tarile(spre deosebire de bac, care a ajuns nici la noi in tara sa nu mai valoreze nimic) si care este valabil toata viata.
Te poti pregati dupa cartile scrise de Michael Vince, sunt foarte bune si iti dezvolta atat vocabularul cat si gramatica pentru ca tot ce este explicat acolo este in engleza dar intr-un limbaj accesibil.In functie de ce examen vrei sa sustii(Advanced sau First) iti alegi cartea potrivita. Daca simti nevoia sa faci meditatii,fa ca sa te simti mai pregatit dar parerea mea este ca gramatica o poti invata singur din carte, mai greu este cu convorbirea, iar la meditatii ar fi bine sa faci cat mai multe conversatii in engleza.Ca sa iti dezvolti pronuntia, uita-te la stiri sau diferite filme/documentare etc netraduse in romana.
Teste vei gasi in acele carti de M.Vince facute pe capitole.

| Andiixu explică (pentru AdelinaC):

Imi poti da te rog idul tau de messenger sa iti pot pune mai multe intrebari legate de acest examen? Multumesc.

| anotimp2 a răspuns (pentru AdelinaC):

Ce nivel ai, Cae sau Fce?

| Andiixu explică (pentru anotimp2):

Eu? Nu stiu. de asta as vrea sa ma pot evalua undeva sa ma gandesc unde sa dau. Ana mi-a spus ca a dat FCE.

| anotimp2 a răspuns (pentru Andiixu):

Eu m-am incris la Cae-, dar am avut numai 53 puncte-trebuia 60 ca sa iau Cae=> si gandeste-te ca termin mate-info-bilingv.Diploma n-o pot folosi la Bac pentru ca nu am luat nivelul pentru care m-am inscris(ca sa-mi foloseasca trebuia sa ma inscriu la Fce, sau sa iau Cae). Asta e! straight face. In legatura cu testarea, vezi daca nu exista centrul de limbi Eurolingva in orasul tau! Ei organizeaza testari Cambridge!happy. Sper ca te-am ajutat!love struck

| AdelinaC a răspuns:

Ti-am trimis mesaj

| linna8698 a răspuns:

Examenul merita, asta-i clar! Dar trebuie sa te descurci foarte bine cu engleza, atat gramatical cat si oral. Iti trebuie multa pregatire si iti recomand sa iei cateva ore particulare [my advice]. Sper ca te-am ajutat.happy

| Anca_3708 a răspuns:

Eu am luat CAE cu B, in clasa a 11-a, la filo intensiv engleza, fara meditatii. Am abonament la biblioteca de la British Council si am luat de acolo cateva carti ca sa ma pot obisnui cu formatul examenului, cu tipul de cerinte...Nu este atat de greu, ci mai mult obositor (dureaza in jur de 5 ore). Stiu ca cei de la British organizeaza teste de nivel. Poti pentru ineput sa faci un test de nivel ca sa afli pe unde te incadrezi (fce, cae...) si apoi sa te inscrii la examen. Mult succes pentru ca sigur stii mai multa engleza decat creziwinking

| Andiixu explică (pentru Anca_3708):

Si unde pot face un asemenea test sa imi evaluez cunostintele?