| Hazee321 a întrebat:

Salut, sunt intr-o perioada foarte grea pentru ca ma tot gandesc la viitorul meu, am 18 ani, abia am luat bacul si eram incantat sa urmez politia la Campina, insa am vorbit cu cativa politisti si cu rudele unora si am aflat ca nu e asa roz cum se spune, nici in legatura cu salariile, timpul si ce mai are legatura cu aceasta meserie, eu unul imi doresc bani, job ul asta imi si ofera, dar si ia, mai ales ca la inceput exista posibilitatea foarte mare sa fiu repartizat departe de orasul in care m-am nascut, dupa care adio salariu, sunt indecis in legatura cu asta.
Eu mai am si alt hobby sa fiu hairstylist, se castiga destul de bine si as progresa mult mai repede ca stiu deja cu ce se mananca, mai ales ca as face o scoala profesionala.
Chestia ca politia ma tenteaza pentru ca imi place sa ajut, dar ma da inapoi cand aud lucrurile ce ma fac sa ma simt ca un sclav pentru altii. Voi ce ati face?

Răspuns Câştigător
| Dav2000 a răspuns:

Salutare! E adevarat ca situatia in politie nu e tocmai roz momentan, dar lucrurile se schimba in timp. Aspecte de genul asta fluctueaza de la o perioada la alta. Momentan meseria de politist nu mai este una atat de bine vazuta, insa asta nu ar trebui sa te opreasca sa faci ce iti place, si daca ai atractie spre asta fa o. In plus, daca esti pasionat de hairstyling poti face asta in timpul liber.
Btw poti da la politie si daca vezi dupa ceva timp ca nu iti place poti renunta oricand, in schimbul unei sume de bani. Sfatul meu e sa pui pe o foaie aspectele pro si contra in a lua decizia de a te inscrie la admitere sau nu, atunci vei vedea cel mai clar daca e o decizie buna pentru tine.
Sper ca te-am ajutat, sa nu uiti ca ai doar 18 ani, stiu ca simti multa presiune pe tine sa iei o decizie si stiu ca e o perioada foarte confuza, dar e foarte important sa realizezi ca ai toata viata in fata si ca daca iei o decizie la varsta asta nu inseamna ca o sa aiba efecte asupra ta pentru tot restul vietii. Multa bafta!

10 răspunsuri:
| anonim3248 a răspuns:

Mai bine te faci polițist.

| anonim3248 a răspuns:

Hairstylist e muncă de femei.

| Sekim a răspuns:

E irelevant ce am face noi, conteaza ce iti doresti tu. Daca chiar vrei sa ajuti oamenii si nu vrei ceva foarte complicat, te poti inscrie la jandarmerie ( 1 an dura scoala daca nu ma insel ). Acum, daca tu iti doresti sa fi frizer, de ce nu te indrepti spre asta? Daca esti destul de ambitios, le poti face chiar pe ambele si cred ca ai fi mai multumit asa. Poti sa te inscrii atat la jandarmerie sau politie, cat si sa fi frizer in timpul liber. Acum, sa fim seriosi, daca nu ar fi greu sa realizezi ceva in viata asta, unde ar mai fi amuzamentul? laughing. Spor

| nyoentox2002 a răspuns:

Și un curier glovo sau tazz ia mai mult decât un polițist?

| nyoentox2002 a răspuns:

Un polițist ia 4000 lei, un curier ia glovo sau tazz ia 4000-5000 poate și 6000 lei +tips ce zici de asta?

| nyoentox2002 a răspuns:

Cine da 500k euro unui polițist hai sa fim serioși, știu mulți polițiști însurațilaughing
Poate visezi?
Statul nu ți-ar da ție 500k euro, e mai mult să îți ia nu să îți dea, unde trăiesc în vise, telenovele?

| nyoentox2002 a răspuns:

Nici măcar 1000 euro nu ia un polițist în românia, te auzi ce spui 500k euro, așa aș putea face eu iau pe una aleatorie sa se însoare cu mine și îi zici că îi dai de ex 30-50k euro,
Daca ar fi așa orice polițist ar face așa, sa zicem că dacă ia o femeie aleatorie cu 50k euro mai rămâne cu 450k, cu 250 își ia vilă mai rămâne cu 200k, cu 30k o mașină, cu 70k ii tai i rezerva in casă gen îți ajung pe câțiva ani să trăiești și cu 100k euro investești în ceva, și dacă îți iese investiția ai mare bulan! și o să trebuiască să renunți la meseria de polițist, sau trebuie sa înapoiezi statului cei 500k euro?

| Hazee321 explică (pentru nyoentox2002):

Cu cine vb?

| nyoentox2002 a răspuns (pentru Hazee321):

Lui Anonim dar mi-a dat ignor

| Sistemulxxl a răspuns:

Acum te fac politist imediat ca scolile de agenti sunt goale.