| BogdanBodi a întrebat:

Salut sunt nou pe aici dau și fundiță daca mă ajutați, mulțumesc anticipat. Eu anul asta termin profilul uman (științe sociale) și vreau să dau la Inginerie Geodezică-Masuratori terestre și cadastru. Îmi place matematica și fizica deși nu prea am făcut si geografia care am făcut.o. Credeți că am șanse să fac față și să termin această facultate in aceste condiții dacă mă și strădui puțin? Și cam cat de greu o să fie și cam ce grad este matematica acolo?

2 răspunsuri:
| moshulica a răspuns:

La facultatea pe care doresti sa o urmezi nu se studiaza geografia si chiar nu conteaza cunostintele tale in acest domeniu.

Ca in tot invatamantul superior in profil tehnic, in cadrul modulului "Pregatire stiintifica fundamentala" sunt si niste discipline din domeniul matematicii si fizicii, destul de dificile. Apoi, in cadrul pregatirii de specialitate, sunt multe discipline/capitole/teme care nu pot fi intelese fiind tamaie la matematica (de ex. teoria erorilor de masurare, prelucrarea matematica a masuratorilor, GPS, geometria elipsoidului terestru, geodezia fizica, teledetectie, chiar si "banala" topografie). Daca ma gandesc bine, cam toate disciplinele de specialitate necesita cunostinte de matematica.

Din informatiile mele (nu foarte recente), o diploma de inginer geodez se obtine relativ usor dar dintre absolventi putini se pot numi cu adevarat INGINERI. Doar cei care VOR sa munceasca in timpul facultatii si pe care cadrele didactice ii angreneaza in diverse lucrari, inclusiv de cercetare.

Concluzia mea: POTI face fata cat sa obtii diploma dar numai tu stii (de ex. prin comparatie cu colegii) daca acea diploma va avea si acoperire in cunostinte de specialitate.

| gardianuf a răspuns:

Eu cred ca orice este posibil, daca asta iti doresti tu cel mai mult ai mult de recuperat dar cu putina vointa se poate, matematica de acolo e cam M2 - M3, ar trebui sa te pregatesti din timp.
Cunosc o fata care a termina tot la SS si s-a dus la automatica si se descurca destul de bine, primul an iti va fi mai greu bafta!