| anonim_4396 a întrebat:

Salut,
Sunt pe clasa a XII-a și, după cum știți, a sosit 'acel' momentul în care trebuie să ne gândim ce facem mai departe. M-am gândit să merg pe poliție. Aș dori să știu dacă se merită să merg la Școala de Suboficeri din Câmpina. Ai slujba asigurată după ce termini studiile?

16 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pana atunci ar trebui sa mai inveti sa nu foloseti apostroful in loc de ghilimele ('acel' ), "Se merita" in loc de "merita" si "suboficeri" in loc de "subofiteri".
Cat despre intrebarea ta: merita! Normal ca ai slujba asigurata ca doar te scolarireaza pe banii lor! Ce sa faca apoi cu tine?

| johnnny123 a răspuns:

Oare în țara asta mai există vreun tânăr care vrea să producă ceva? Pentru că din câte observ toți vreți să vă faceți polițiști, jandarmi și militari.

Sigur că sună atrăgător să ai un job sigur, bine plătit și apoi o pensie nemeritat de mare. Dar cine va mai produce banii din care se vor plăti toate astea, dacă toți tinerii vor să fie consumatori de bani în loc să fie generatori de bani?

Răspuns utilizator avertizat
| johnnny123 a răspuns (pentru Joker3134):

Cred că am exprimat destul de clar motivele "să nu". Este o problemă care trebuie privită la nivel de societate, nu de individ.

O generație care aspiră numai la "salarii mari, siguranța slujbei și pensii mari" dar care nu produce efectiv nimic este o generație falimentară care operează după un model nesustenabil economic.

Este ca și cum ai deține o podgorie și în loc să angajezi oameni să o lucreze, angajezi oameni să o păzească. Din ce vei plăti oamenii ăia dacă podgoria nu produce nimic pentru că nimeni nu o îngrijește și nu o culege?

Sigur că ai nevoie și de oameni care să o păzească, dar accentul trebuie pus pe oamenii care o fac productivă.

Răspuns utilizator avertizat
| johnnny123 a răspuns (pentru Joker3134):

Nu cred că înțelegi, pentru că dacă ai înțelege cu adevărat ai realiza că bunăstarea personală nu are sens fără bunăstarea socială.

Nu vreau să trăiesc într-o societate în care eu am acoperiș de aur și servitori, iar dincolo de zidul casei mele oamenii mor de foame ca în India sau Coreea de Nord.

Vreau să trăiesc într-o societate în care pot să merg pe stradă și să văd oameni relaxați și mulțumiți de viață, o societate în care am ce face și ce vedea.

Iar genul ăsta de societate nu poate exista decât dacă oamenii produc mai mult decât consumă. O generație de jandarmi nu poate face asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Yurisa a răspuns:

Da "se" merita laughing dar mai intai pune-te pe invatat gramatica laughing
Iesi cu o slujba dupa terminare, stiu pe cineva care castiga chiar bine dupa ce a terminat la Campina

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa stii ca nu avem nevoie de Garcea in Politia Romana. Orienteaza-te catre alt domeniu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sigur! Slujba asigurata dupa terminarea studiilor ti-o ofera numai biserica laughing

| Quassaar a răspuns:

Da, ai serviciul asigurat și nu numai atât. Semnezi un contract de fidelitate in care te obligi sa nu pleci din sistem o perioada de ani.

| F3d0x a răspuns:

Du-te.
Toti idiotii se fac politisti in ziua de azi, e plina tara de ei.

| Sexx a răspuns:

Da dar e periculos pentru că poți fi împușcat de cineva

| Mara99909 a răspuns:

Din perspectiva mea nu merita la politie, multe chestii aiurea plus de asta te limitezi. Doar daca tie iti place cu adevarat atunci da. Dar in caz ca e doar o optiune pentru ca nu iti vina alta varianta in cap eu zic sa stai sa te mai gandesti! Succes?