| anonim_4396 a întrebat:

Salut, sunt un designer digital si anume ma ocup de photoshop, illustrator, coreldraw, cinema4d, after effects, premiere pro dar si sony vegas si alte programe de design.
As avea nevoie de un portofoliu online, ca designer imi trebuie neaparat asa ceva, dar nu am gasit nimic frumos pe tot google-ul, daca stie cineva site-uri unde imi pot face portofoliu free, lasati reply, dau funda, sau daca imi face careva un template portofoliu frumos codat in dreamweaver, il fac eu in ps, dar sa mi-l codeze cineva, i-as fi recunoscator

Răspuns Câştigător
| Sicmao a răspuns:

Ai cont pe deviantART? Daca nu fa-ti acum si pe acolo prin meniu este o optiune sa-ti faci portofoliu. Sper sa gasesti! ( da-mi PM daca chiar ai probleme )

4 răspunsuri:
| spxinsane a răspuns:

Ca "designer digital" ar trebui sa stii sa iti faci singur un portofoliu (aici ma refer la partea de "design" pentru ca acela este job-ul de designer) si sa ai nevoie doar de un programator care il puna pe picioare asa cum vrei. O sa ai nevoie de un domeniu pentru afacerea ta unde sa iti faci portofoliul. (ceva gen www.digitaldesignerwannabe.ro).

Aici slabe sanse sa gasesti pe cineva care sa iti faca ceea ce ai tu nevoie, incearca pe un forum de specialitate (ceva pentru IT, programare, web-design)

Oricum ai enumerat acolo multe programe pe care bag mana in foc ca nu sti cu ce se mananca (sa deschida un program de editat cam toata lumea ii in stare si pe urma sa dea niste setari AUTO.)
Pune in primul rand mana si invata unu sau 2 din programele de design(daca zici ca asta vrei sa faci) nu din cele de editare video. Daca le amestetci nu o sa ajungi nicaieri (o sa stii 2-3 comenzi de baza din fiecare program pe care o sa le tot incurci intre ele).

Poti incerca sa iti faci portofoliu pe :

www.wix.com
(template-uri bune pentru ce ai tu nevoie)

Succes
(este destul de bun pentru ce ai avea nevoie)

| spxinsane a răspuns:

Stiu ca pe deviant ii destul de nasol, de aia am zis sa incerci pe

www.wix.com (atat numa ca adresa o sa fie ceva gen www.wix.com/username) sau daca nu incearca sa faci un blog pe post de portofoliu cum ar fi pe :

http://ro.wordpress.com/ (aici am observat ca la unele poze/imagini nu stiu de ce le-a desaturat putin)

http://www.blogger.com/

Dezavantajul la acestea sunt temele putine (dar pentru un portofoliu de imagini cu cat este fundalul/tema mai simpla cu atat este mai bine)

Succes

| Albei a răspuns:

Spxinsane te pot asigura ca am 6 ani experienta in toate programele de mai sus,iar despre portofoliu,pe partea de design stiu sa il fac,dar cum am zis si la intrebare, am nevoie de cineva care sa mi-l codeze, ca nu prea le am cu dreamweaver sau ce program e folosit pentru asa ceva.Pe deviantart e naspa portofoliu :-s

| coralia_5862 a răspuns:

Ma crezi sau nu...nu am inteles nimicbig grin as vrea sa te ajut dar...la bun daca am inteles ceva