| AlynNsd a întrebat:

Salut TPU.
As dori sa ma înscriu anul acest la o facultate de Informatica însă cu frecventa redusa pe un profil care sa nu necesite foarte multa matematica. Aveți vreo idee?

2 răspunsuri:
| newaccountbye a răspuns:

Fără supărare, nu știu răspunsul la întrebarea ta, doar vreau sa îți atrag atenția la un aspect. Sper sa nu o iei in nume de rău, eu ma bucur dacă cineva îmi face observatie si înțeleg ceva nou.

După noul DOOM, nu se mai folosește "a-si" când te referi la ceva ce ai face sau ai vrea sa faci, ci se folosește auxiliarul "aș"
Ex: Aș dori sa ms înscriu.

A-si se folosește doar când adaugi reflexivul "-și" la un verb la infinitiv.
Ex: A-și face temele este o greutate.