| Daniel235 a întrebat:

Am 15 ani, si sunt clasa a 8-a. Si am dat la liceul militar, am luat toate probele si la testul grila am luat 8.20. Dar ma gandesc daca nu as intra aici la liceul militar din Craiova, unde sa ma duc? Daca nu as intra as vrea ori sa dau la anul iarasi, ori sa nu dau si sa ma duc dupa ce dau bacul la academia de politie. Eu sunt din Cetate, Dolj. La ce profil ar fi ok sa ma duc pentru academia de politie?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru Academia de politie mai bine lasi liceul militar, ca nu pentru politisti e facut. Si eu am vrut sa dau, dar m-am razgandit, ca si eu vreau la Academia de politie(tot a 8-a sunt). Cel mai bine mergi la un liceu normal pe profil stiinte sociale pentru ca se fac 3 ore de istorie pe saptamana in a 12-a, cand conteaza, pe cand la Liceul militar se face una, pentru ca e profil mate-info. Sau poti merge la filologie(dar nu recomand). Mai bine renunta la liceul militar, pentru ca o sa-ti bati capul cu matematica, fizica, chimie etc timp de 4 ani ca sa iti dai seama ca de fapt nu ti-au folosit la nimic.

| Daniel235 explică (pentru anonim_4396):

Pai sa-ti spun cum sta treaba, dupa ce termini liceul militar te duci obligatoriu la academia militara de la Bucuresti, sau la celelalte 3 academii: aviatie, terestru si naval. Si eu as vrea sa ma duc la cea tehnica de la Bucuresti. Dar daca nu as intra la militar acum cu evaluarea nu stiu ce liceu sa pun a 2-a varianta si celelalte...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Daniel235):

Pai daca vrei tot la Academia Tehnica pune un liceu pe mate-info, daca vrei la Politie stiinte sociale.

| DrGoogle a răspuns:

Pai cum sa te duci la academie daca nu ai terminat liceul, la academie poti sa te duci doar dupa ce faci liceul si iei bacul.

| GHoST013 a răspuns:

Incearca la liceul militar.
Daca vrei la academia de politie poti intra dupa ce termini liceul, orice liceu, irelevant profilul. Iti inveti pentru admitere, te antrenezi si cam aia e. Stiu o persoana care a reusit sa faca asta de pe mate-info.