| AnonimDedicat a întrebat:

Salut TPU, am cateva intrebari despre programare, eu mi-as dori sa invat cod, gen python, java script etc, chestiile astea legate de software engineers, scriere de cod, ati prins voi ideea, sunt foarte derutat, din cate am inteles sunt mai multe tipuri de profile la facultate, informatica economica, cibernetica si statistica, din cate am inteles cica ca e mai bine sa te duci la info economica decat la cibernetica, eu sunt praf la matematica, fiind si pe profil uman, din cate stiu pentru a fi software engineer nu iti trebuie matematica, am auzit ca la facultatea asta se duc si cei de la profil uman si real, deci ati putea sa imi spuneti care sunt diferentele intre profile, la care ar trebui sa ma duc sa invat cod/programare, trebuie doar bac ul luat sau trebuie luat si cu nota foarte mare? Vreau cat mai multe explicatii va rog.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Facultatea de informatica economica, statistica și cibernetica face parte din facultatea de economie. Nu e o facultate de profil IT pe bune. E așa o struțocamila.

Facultățile serioase de IT sunt mate-info sau automatică și calculatoare unde într-adevăr ai nevoie de matematică.

| cristimihailov a răspuns:

Boss,

Daca tu si matematica va ignorati constant, lasa facultatea. Nu e pentru tine. Matematica, algoritmica sunt la loc de cinste in orice facultate de IT, fara suparare.

O sa inveti algoritmi pe care poate nu ii vei aplica niciodata in viata, si alte chestii din astea matematice.

Sincer, lasa facuktatea asta. Du-te la drept, sau orice altceva este pe inclinatia ta intelectuala.

| Brizbriz a răspuns:

Daca... DACA ai talent la programare
atunci facultatea e doar o bucata de hartie, fara nici o valoare, care nu intereseaza pe nimeni, cand te duci la interviu o sa te intrebe ce stii sa faci, si apoi o sa te testeze daca, chiar stii, si apoi te angajeaza, in nici un caz nu o sa te angajeze doar ca vezi doamne, ai diploma

deci, cauta "python pentru incepatori" pe yt si vezi daca reusesti sa intelegi ceva, daca da, mergi inainte, daca nu, atunci te sfatuiesc la o facultate la care nu ai nevoie speciala de talent, cum ar fi contabilitate, altfel, faci niste cursuri care o sa treaca pe langa tine, degeaba

| Cksihja a răspuns:

O să lucrezi cu algoritmi deci chiar ai nevoie de matematică, calculatorul pentru a rula un simplu program trebuie să facă o mulțime de calcule astfel dacă nu știi cu ce se mănâncă nu poți face programare.
Ca să nu mai vorbim de matematica din facultate care-i grea de tot, crede-mă o să ți se pară mai ușor să înveți chineza.