| NewestHere a întrebat:

Mai sunt și alții în situația mea? Am terminat anul trecut 12 clase pe profil mate-info, am luat bacul cu 7.83, atestatul, diploma de 12 clase. Treaba e că după nu am continuat deoarece nu am putut, mă refer că am incercat să dau la Armată, politie și chiar la facultate la politehnică și nu am intrat, deoarece la academii am picat la probe (la sport) iar la facultate din cauza mediei +că nu am cum să o plătesc și la buget (acolo unde nu se plătește) nu am nici o șansă să intru. Ideea este că vreau să mă angajez cu studiile pe care le am. Bacul și atestatul ăla mă ajută la ceva? Sau tot la munca de jos ajung... Dacă vă întrebați la ce mă pricep, ei bine... La nimic, in liceu nu am învățat nimic folositor pentru viața (nu cred că sunt singurul). Nu am cunoștințe de programator, am luat atestatul cu câteva cunoștințe de bază care erau simple, le-am uitat mult, codurile știam ce fac, dar nu le-am memorat băbește. Dacă mă duc la un job și mă întreabă angajatorul ce știu să fac, eu îi zic funcții, integrale și derivate, că asta am învățat în liceu, +html, sql și puțin C++ (pe care nu prea l-am înțeles) și fizică electricitate si mecanică (din care am dat bacul). Deci pe scurt, toți acești 12 ani de școală îmi vor aduce macar un viitor? Am șanse la un job cu salariu de minim 3000 de lei/luna? Nu mă refer la constructor, mecanic sau alte meserii de profesionala pe care puteam să le fac și fără bac, nu sunt prost să mă las in batjocora altora și nu am pierdut 12 ani degeaba că să fac nimic. Nici eu nu știu exact ce vreau, dar cred că ori un job la birou, ori inginer ceva. Eu anul asta o să mai încerc să dau la facultate sau academii, am stat un an pe tușă și m-am pregătit bine și condiția fizică și psihică. Deci întrebarea aceasta e o chestie de backup in caz că nu izbutesc.Voi după liceu aveați habar de ceva? Cei care v-ați angajat, ați fost învățați la locul de muncă ce trebuie să faceți? La facultate învăț meserie sau tot matematică inutilă? Aștept răspunsuri.

Răspuns Câştigător
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Mai incearca sa intri la facultatea pe care ti-o doresti dar mai fa si altceva pe langa. Poate in timpul facultatii poti sa profiti de unele oportunitati care apar dar daca nu, ai putea sa inveti ceva ce iti place, ma refer sa faci un curs. Stiu ca nimeni nu garanteaza ca ai un loc de munca daca il faci, dar poate nici facand facultatea. Cred ca ar trebui sa stii sa faci mai multe lucruri si sa vezi ce oportunitati iti ies in cale.

8 răspunsuri:
| AnastasiaK a răspuns:

Pai liceul te pragateste pentru facultate, in principal. Daca nu esti in stare sa ajungi acolo, atunci greseala ta ca n-ai facut profesionala. N-o fi sistemul de invatamant cel mai stralucit, dar nici sa zici ca aia 12 ani sunt inutili nu merge. Sunt inutili daca i-ai facut tu sa fie asa, iar daca te chinui un pic, ai sanse mari sa-i faci si pe aia de facultate la fel. Scopul acestor institutii este sa-ti ofere informatie, nu sa te oblige sa ti-o insusesti. Iar referitor strict la liceu, cea mai de pret (din punctul meu de vedere) aptitudine pe care ar fi trebuit s-o dobandesti este sa stii sa inveti (ma rog, avand in vedere numarul analfabetilor functionali din Romania, se cam da fail la partea asta).

Acum, luand intrebarile in ordine:
1. Nu consider ca 12 clase + bac iti asigura un viitor, dar nici nu te condamna. Iti asigura minimul pentru supraviețuire, iar restul depinde de individ.
2. Nu stiu ce salariu poti sa ai. Personal puteam sa ma angajez dupa liceu undeva unde as fi primit peste 3000 de lei cu timpul, dar indeplineam anumite criterii pe care nu sunt sigura ca le indeplinesti si tu. Oricum, nu m-am angajat imediat dupa liceu.
3. Da, dupa liceu aveam habar de foarte multe si consider ca in perioada liceului, datorita profesorilor si colegilor din respectivul liceu (si, bineinteles, mie), am evoluat cel mai mult raportat la alte perioade.
4. Inveti si la locul de munca, dar depinde si unde vrei sa lucrezi. La cele bine platite nu te ia nimeni de la 0.
5. Matematica nu e in general inutila si pot sa-ti aduc argumente in sensul asta pana dimineata. Dar ce vrei tu sa stii: da, in facultate inveti si chestii practice si mai ales, ai si perioada de practică.

| NewestHere explică (pentru AnastasiaK):

Tu ai avut cel mai bun răspuns bun, dar nu mi-a plăcut argumentarea ta, pe semne că nu ai experiența în ceea ce am spus eu, asteptam răspuns de la cunoscători, dacă tu ai facultate sau dacă ai învățat în liceu, atunci nu te incadrezi aici, tu ai viitorul deja aranjat.

| AnastasiaK a răspuns (pentru NewestHere):

Stai linistit ca nu astept fundițe pe aici laughing Nu ma asteptam sa-ti placa raspunsul meu oricum, adevarul e neplacut in general. Sa ti se spuna ca e vina TA daca nu ai niciun viitor si nu a altora...doare, nu?

Daca am învățat eu sau nu în liceu, e discutabil. Am variat între note de 2, 3 si premii la concursuri internaționale. In plus, am făcut și sport, iar in ultimul an iesirile in club erau saptamanale. Deci se poate spune ca nu m-am axat 100% pe invatatura, dar am stiut sa ma axez pe ce e important. Iar dupa liceu am fost tentata sa nu merg la facultate si chiar sa nu dau bacul, dintr-un simplu orgoliu de a le demonstra mai multora ca pot sa fac destule si fara bac si ca inteligenta si potentialul meu nu constau in niste diplome. Dar din mai multe cauze (nu stau sa dezvolt ca e lunga povestea), nu am urmat aceasta cale. Totusi, sustin in continuare ca depinde de persoana ce se intampla dupa finalizarea studiilor. Tu te astepti sa-ti garanteze liceul sau facultatea un viitor. "dacă tu ai facultate (...) ai viitorul deja aranjat" Total gresit! Sa stii ca exista multi absolventi de facultate care se chinuie sa se angajeze si ajung sa lucreze pe salarii mici. Exista oameni care au mai multe facultati si lucreaza pe un salariu de nimic. Pentru ca, in final, crede-ma ca nu cantitatea de diplome conteaza. Sunt utile si alea, dar daca tu treci prin facultate cum ai trecut prin liceu, crezand ca iti garanteaza dimploma de absolvire ceva, te asigur ca vei reveni peste 3-4 ani aici cu acelasi tip de intrebare, putin reformulata. Repet: ti se ofera informatie, dar tu trebuie sa stii sa ti-o insusesti si s-o folosesti.

P.S. Una dintre intrebarile tale a fost despre ce se face in facultate. Cine era "cunoscator" mai exact daca nu cineva care a facut facultatea?

| Anonimus107 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Vrei sa spui ca nu ai bacul? Te descurci fara nu?

| AnastasiaK a răspuns (pentru Anonimus107):

Eu am scris clar ce am scris. Daca asta ai inteles tu...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonimus107):

Are bac-ul chiar cu nota mare + facultate, tu chiar nu poti intelege un text simplu?

| gratargratar a răspuns:

Ideea asta cum ca meseriile sunt facute de prosti, provine de la niste oameni prosti. Crede-ma pe cuvant ca multi meseriasi castiga mai bine decat oamenii cu facultate, politisti, militari samd. Daca esti mandru, nu vrei sa te lasi in "batjocura" altora, nu o sa ajungi nicaieri. Sau crezi ca la academia de politie o sa ti se adreseze aia cu "domnule"? Sa vezi tu acolo injuraturi si umilinte...

Pregateste-te si mai incearca la facultati (academie etc.), iar, daca nu iese, invata meserie ca ai traiul garantat. In timp iti poti face propria firma.
Acum se castiga foarte bine in programare, si partea buna e ca nu ai nevoie de facultate ca sa castigi bani din programare.

| MaRIAN9889 a răspuns:

Poti sa incerci sa dai la facultate. adica sunt profile unde nu iti cer note mari. si in Iasi, Suceava, etc. De exemplu anul trecut la Iasi la informatica daca aveai de la 5 in sus puteai sa intri. Ok poate intri la taxa, dar tragi putin ca sa fi la fara taxa, nu trebuie sa tragi sa ajungi la bugeti, doar sa ramai la fara taxa. Bafta!