Întrebare recomandată | Soryn098 a întrebat:

Am o intrebare pentru cei specializati in asa ceva. Vreau sa ajung politist. Ce trebuie sa fac? Sunt a 8-a. Trebuie sa ma duc la Academie sau la o scoala de politie sau pot sa fac orice liceu / orice profil? Vreau detalii exacte. Mai e o problema: Port ochelari... m-ar incurca cu ceva? in rest nu cred ca as intampina greutati: media generala a mea este mereu de peste 9.50, la probele fizice eu zic ca ma descurc. Dar vreau amanunte. Si inca ceva... ce trebuie sa fac sa cresc cat mai repede si cat mai mult in grad (de la politist comunitar sau ce ies din scoala aia pana la comisar, ca acesta este visul meu). Help my. Care imi da cat mai multe explicatii si indicatii primeste funditatongue

9 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Şcoala de poliţie, apoi pentru un grad mai mare faci academia.

| 0rlando a răspuns:

Este indicat să urmezi un liceu Mate-Info, oricare. Nu știu de ce, dar se pare că din asta se dă examen de admitere la Academia Tehnică Militară.
După liceu, te poți înscrie la ATM, dacă respecți cerințele lor.
http://atm-admitere.blogspot.ro/

| emilitalia a răspuns:

De mici visam ce meserie vom practica atunci cand va veni timpul insa lucrurile se schimba. Ai doar 14-15 ani pana la 18-19 cand termini liceul s-ar putea sa te razgandesti in legatura cu academia. Liceul de politie nu e unul ca oricare, nu mergi la ore iar apoi acasa la televizor sau cu prietenii, ai un program bine stabilit pe care trebuie sa il urmezi in tocmai. Poti sa urmezi si un liceu normal si sa mergi mai apoi la academie, trebuie doar sa ai grija cu notele, media la purtare sa fie obligatoriu 10.
Decizia iti apartine, depinde cat iti doresti tu asta.Bafta.

| Pufffx a răspuns:

Academia de politie.

| Mozurov a răspuns:

Teoretic poti face orice profil in liceu - dar eu iti recomand sa faci profilul Filologie (materiile profilului te-ar ajuta cand vei dori sa dai admiterea pentru academie). Ochelarii nu te vor incurca daca dioptriile tale nu depasesc +-3.Si nu trebuie sa fi intai politist comunitar sau agent... daca faci academia de politie dupa terminarea ei vei primi gradul de ofiter, iar de la ofiter la comisar este mult mai usor sa ajungi decat de la agent la comisar laughing.O opinie personala:Nu fa prostia sa te duci la comunitari sau la scoala de agenti de politie.Esti tanar si minte cred ca ai, asa ca poti da la academia dupa bac.

| GhostRiderr a răspuns:

Pai trebui esa faci cademie de politie pentru sa si eu un verisor care a vrut sa se faca politist si aia au zis ca fara academie nu il primesc la liceu si a facut si academie si acum est efoaret bine,, si nu nu ochelarii nu au o problema si el a avut!
Sper ca ti-am fost de folos

| emilitalia a răspuns (pentru GhostRiderr):

"""Pai trebui esa faci cademie de politie pentru sa si eu un verisor care a vrut sa se faca politist si aia au zis ca fara academie nu il primesc la liceu si a facut si academie si acum est efoaret bine"""" Mai Catalin tu ai vazut ce anume ai scris sau nu stii care este diferenta intre academie si liceu....ALOOO,academia este ca si o facultate iar liceul este ca acela pe care tu nu ai sa il termini daca nu pui manuta sa mai si citesti.

| GhostRiderr a răspuns (pentru emilitalia):

Scuze m-am grabit sa scriu! happy

| emilitalia a răspuns (pentru GhostRiderr):

K.