| Sp33dster a întrebat:

Am si eu nevoie de cateva raspunsuri la cateva intrebari legate de o plecare in Anglia. Rog seriozitate in raspunsuri:
1. Din cate am inteles, pentru a lucra in Anglia, trebuie sa fac niste acte prin care sa pot lucra acolo. Dureaza 3 saptamani. In ce oras trebuie sa ma duc ca sa fac aceste acte, la ce agentie?
2. Dupa ce fac actele, am inteles ca trebuie sa ma duc la o agentie care iti ofera jobburi. Unde se gasesc aceste agentii si trebuie sa merg cu diploma de bacalaureat prin care ei se vada ca am B2 la engleza? Sau cu copie legalizata?
3. La realizarea actelor de lucru, trebuie sa platesc vreun ban anume sau pur si simplu le primesc gratis?
4. Cei care au sub 21 ani este adevarat ca sunt platiti cu 6 lire pe ora, spre deosebire de cei care au 21, prind astfel 6, 5 lire/h?
5. Sunt seriosi in platirea salariilor?
Va rog din suflet sa dati raspunsuri cu simt de raspundere ca nu vreau sa ma pierd pe acolo pe undeva. Dau funda si mii de multumiri tuturor

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu locuiesc in Anglia, dar am trecut printr-o situatie asemanatoare intr-o alta tara. Deci un rapsuns exact nu iti pot da, dar macar unul orientativ.
Dupa ce ajungi in primul rand trebuie sa mergi la primarie. Acolo declari ca ai sosit in tara si vrei sa iti gasesti de lucru. Ei te vor inregistra si in functie de motivul pentru care ai venit (la tine va fi un loc de munca) vor incepe procedura. Iti vor face niste acte si apoi cu actele respective te duci la o agentie specializata in gasirea locurilor de munca. Eventual poti intreba la primarie unde te poti duce. Acolo, la agentia respectiva iti vor trebui toate documentele pe care le ai din Romania pentru a-ti gais un loc de munca. Ei nu iti cer nicio hartie obligatorie, insa te ajuta pe tine sa iti imbunatatesti sansele pentru a-ti gasi de lucru.
In mod normal nu trebuie sa platesti nimic, dar daca trebuie probabil nu va fi un pret exagerat de mare.
Referitor la cei sub 21 de ani..nu stiu exact ce sa iti spun, cel mai bine ar fi sa intrebi acolo la agentie.
Iar referitor la plata, in mare parte ar trebui sa fie. Oricum ar trebui sa fie mai seriosi decat in Romania. Cu ce te pot fraieri insa, sunt de exemplu unele chichite din contract. De exemplu, (eu momentan locuiesc in Belgia) am cunoscut cateva persoane care lucrau ca si soferi de tir si in mod normal agentia trebuia sa le plateasca benzina, dar nu o facea. Trebuie sa stii legislatia destul de bine sau macar sa citesti contractele cu atentie.

| Sp33dster explică (pentru OoBunnyoO):

La orice primarie ma pot duce, din orice orasel? Sa ma duc in orasele mai mari, sansele de angajare fiind mai mari?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Sp33dster):

Trebuie sa mergi la primaria orasului in care vei sta. Primaria nu are nicio legatura cu locul de munca. Acolo doar declari sedera ta.
Iar la agentia la care mergi, nu conteaza pentru ca cv-ul tau va fi depus online.

| Sp33dster explică (pentru OoBunnyoO):

Bunny, te rog imi poti da un facebook, sau messenger ceva? Am nevoie de mai multe lamuriri, te rog frumos.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Sp33dster):

Ti-as da, dar din pacate nu cred ca te pot ajuta cu mai mult pentru ca nu stiu exact daca in Anglia situatia este la fel ca si in Belgia.