| Mina a întrebat:

Indeplinesc criteriile pentru primirea somajului, stiu ce acte imi sunt necesare.Fiind studenta, originalul diplomei de bacalaureat se afla la facultate. Pot sa depun o copie legalizata a acesteia la dosar?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e normal sa-ti ceara diploma in original la dosarul de somaj, si s-o tina acolo la ei, la somaj! Copia ar trebui sa fie suficienta, mai ales legalizata. Daca vor doar s-o vada, si s-o compare cu copia ( in Romania se intampla multe matrapazlacuri, trebuie sa-i intelegi )atunci poti sa vorbesti ( sau sa faci o faci cerere )cu secretara de la facultate si sa ti-o elibereze pentru un timp limitat.

5 răspunsuri:
| masly_8217 a răspuns:

Ca si completare si ca sa stii pe viitor, copia legalizata a unui act are aceeasi valoare ca si actul in sine. exista si acte a caror copii nu se pot legaliza sau daca se pot este inutila legalizarea lor, cum e cazul cartii de identitate. in ceea ce priveste situatia ta, copia legalizata a diplomei de bac este valabila daca indeplinesti restul conditiilor

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Dat fiind faptul ca esti studenta nu primesti somaj. Atata timp cat urmezi cursuri (fie ca e vorba de liceu, master, doctorat) nu primesti somaj. Poti sa faci asta dupa ce termini facultatea, daca decizi sa nu continui studiile.

| Mina explică:

Tinerii care urmeaza o facultate si lucreaza pot primi bani de la stat, daca au ramas fara loc de munca. Potrivit site-ului Legalnet.ro, desfiintarea locului de munca ocupat de salariat, in temeiul art. 65 din Codul Muncii, reprezinta un motiv neimputabil de incetare a contractului individual de munca. De asemenea, aceasta este una dintre conditiile obligatorii pentru ca o persoana sa poata beneficia de indemnizatie de somaj. Asadar, calitatea de student nu influenteaza dreptul la aceasta indemnizatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite cum indeamna statul tineretul la lenevie, adica daca vrei somaj nu invata, stai ca bleaba societatii, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce daca sunt la master nu pot beneficia de somaj avand in vedere ca este criza si nu se fac angajari cu atat mai mult in constructii in luna octombrie pana in aprilie iar cursuriile la master se tin sambata si duminica.In cursul saptamanii ce facem?
daca nu se fac angajari?