| anonim_4396 a întrebat:

Anul asta voi da bacul si doresc sa intru la o facultate. Un profesor mi-a spus de Universitate din Pitesti. Ce parere aveti despre aceasta? Este folositoare? Este pierdere de timp? Ma va ajuta dupa absolvire?

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Cel mai bine mergi la o facultate serioasa la unul din centrele universitare mari. Daca pui problema de Pitesti, mergi la Bucuresti.
O diploma de la o institutie cu reputatie buna te ajuta mai ales in primii ani de cariera. Pe masura ce avansezi in cariera, va conta mai mult reputatia pe care ti-o faci tu insuti.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pierdere de timp este doar daca te duci acolo sa tai frunza la caini, nu sa inveti, ca altfel este folositoare.
Dupa absolvire nu te ajuta cu nimic, te ajuti tu singur, cautandu-ti de munca, intrand la concurs cu alti 100-200 de absolventi de facultate, pentru fiecare post care apare in oras, pentru ca nici o facultate nu vine cu locuri de munca asigurate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O facultate e folositoare dacă o faci la modul serios si chiar te interesează domeniul respectiv.

| sierra1 a răspuns:

Universitatea are mai multe facultăți, unele ți=ar putea fi ȚIE utile/folositoare, altele, tot ție, ți-ar putea fi inutile/nefolositoare

deci răspunsul e relativ.

"Ma va ajuta dupa absolvire?" - orice înveți, ajută după