| Zozohun a întrebat:

As vrea sa ma axez in viața pe informatică.
Daca nu am medie de intrare la un liceu de mate-info, ce sa fac? La ce liceu sa intru ca măcar sa fac putina mate?
La facultate o sa-mi fie greu? O sa pot intra?
Sau pot face meditații in timpul liceului pentru mate-info?

4 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Eu am terminat profilul tehnic la liceu (electronica si automatizari sau ceva de genul) si am intrat la facultatea de calculatoare, unde fac hardware si software (adica si informatica la greu ).
Nu are treaba, eu nu am facut informatica deloc la liceu si nu am avut restanta la programare.
Iti recomand profilul tehnic, ar fi bine sa inveti si electronica pe langa informatica.
Matematica eu am facut de M2, facultatea cere M1 (unde se face la mate-info). mari diferente nu sunt, eu m-am descurcat si nu am fost un elev de nota 10, am avut undeva media 8.
Deci o sa poti si tu tongue
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La informatica, degeaba mate-info, că tot acasă înveți ce îți trebuie, dacă vrei!

| GoldandSilver a răspuns:

Este foarte bine sa urmezi mate-info pentru ca o sa ai notiuni de matematica, informatica si fizica ce iti vor fi de folos mai departe!

| Fleiby a răspuns:

Daca vrei cu adevarat cauti pe net cursuri de programare si inveti acolo cat vrei.