| anonim_4396 a întrebat:

Salut,TPU!
Aș vrea să știu că în ce domeniu al medicinii se pune mai puțină bază pe chimie,deoarece nu imi place chimia.(când spun medicină nu mă referi la chestii complicate gen:Medic chirurg, ceva așa mai ușurel).

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate nu exista nici o ramura a medicinii mai usurica. Exista ramuri grele, foarte grele (cum e chirurgia) si extrem de grele. Probabil in medicina de familie ai nevoie de mai putina chimie (dar nu intelege gresit, trebuie sa fi invatat perfect macar tot ce scrie in manualele de chimie de liceu)

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, in medicina, chimia este cea mai importanta materie, pe langa cea de anatomie. Chiar si un medic generalist, ca cel de familie, tot trece printr-o facultate de chimie unde studiaza chimia la greu.
Ca farmacist, iarasi studiezi chimia la greu, pentru ca trebuie sa inveti formule chimice ca sa poti prepara medicatia.

Nu-ti place chimia, atunci alege o alta meserie si uita definitiv de medicina, pentru ca acolo se face chimie la greu si la foarte greu.

| Samariteanul a răspuns:

Poti sa lucrezi ca farmacist sau ca denstist sau oftalmolog, sau urolog9unde nu-ti trebuie atata chimie). Sper ca te-am ajutat.

| MrMouse44 a răspuns (pentru Samariteanul):

Care sunt primele 2 cele mai ușoare?

| anamariarot a răspuns (pentru MrMouse44):

În opinia mea, mai ușurele sunt medicina de familie și medicina muncii, însă când o să lucrezi nu o să folosești chimia. Problema e în facultate, că dacă nu ai o bază în chimie, la biochimie o să o iei razna.

| Brigaela a răspuns (pentru anamariarot):

Medicina muncii este foarte grea, pe langa foarte multa medicina (fiindca pacientul poate avea orice, de la o boala dermatologica, la una oftalmologica sau neurologica), trebuie sa stii enorm de multa fizica (pentru a intelege partea legata de agentii fizici) si multa chimie (mai multa decat la majoritatea celorlalte ramuri), pentru a-ti explica, a intui si a prevedea toxicitatea anumitor substante, pentru a le cunoaste cinetica, dinamica, metabolizare, excretia. Poti intreba orice medic sau student de an mare, medicina muncii este una dintre cele mai grele si ample materii.
Pe de alta parte, medicina de familie, la modul in care se face acum (hartogarie multa) este foarte grea si frustranta, fiindca daca faci in timpul programului medicina cum ar trebui, iti pierzi apoi 99% din timpul liber facand hartogaria. Este grea, fiindca medicul de familie trebuie sa cunoasca toate medicamentele de pe piata, sa inteleaga toate bolile si sa faca ciorelatii foarte complexe - omul vine la el cu scrisori medicale de la 5 medici, in care unul ii recomanda sport, altul ii contraindica efortul, unul ii recomanda o dieta saraca in proteine, altul ii recomanda sa evide glucidele, are prescrise medicamente care interactioneaza complex intre ele si el trebuie sa stabileasca cum va lua pacientul tratament (asa incat sa aiba riscuri minime si beneficii maxime, ce regim de viata, ce alimentatie, etc sa urmeze si apoi sa il supravegheze si sa sesizeze tot ce este in neregula inainte sa devina grav. Nu e deloc simplu, ti se poate parea simplu doar daca esti horatat sa o faci prost. De aceea, desi este banoasa, este evitata de absolventii de medicina, fiindca e dificila.

| anamariarot a răspuns (pentru Brigaela):

Vă mulțumesc pentru explicații!

| AndreiWeisz a răspuns:

E mai usor sa iti zic care ramuri au treaba cu chimia decat cele care nu au...Mai toate n-au. Doar daca esti interesat de partea de laborator te vei lovi de chimie asa, toata ziua. Acum faza e ca ai nevoie e chimie si ca sa treci admiterea, plus facultatea. Sunt la medicina si nu imi displacea chiar chimia, dar biochimia de la medicina e cumplita. Deci n-o prea poti evita.