Întrebare recomandată | Marcu11 a întrebat:

Salut TPU, cum pot afla ce meserie mi se potriveste?
Adica singurul lucru la care ma pricep foarte bine e sa desenez si sa pictez si cam doar atat fac, in rest imi petrec timpul in jocuri pe pc. Multi mi-au spus sa ma fac arhitect, dar n am nici o idee cu ce se mananca munca asta, plus ca nici nu ma pricep la geometrie sau matematica in general.Nu stiu salariul unui arhitect, dar daca e in jur de 2000 lei nici nu vreau sa ma gandesc la un viitor in aceasta meserie. Asa ca, cum imi pot afla vocatia?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vocația ți-o poți afla mergând la un psiholog. Dacă e prea scurt timpul până la facultate și trebuie să te decizi, încearcă teste online pe diverse chestii. IQ, de aptitudini și interese și chiar de personalitate.

Întreabă-i pe cei mai apropiați ție cum te văd ei, ca să-ți faci o idee, dar cel mai important e cum te vezi tu. Deci poți să te întrebi ce ți-ar plăcea să faci.

Gândește-te la zilele triste/grele/dacă te-ar călca mașina și ai fi în spital, la ce job/activitate ai fi în stare să fugi din spitalul ăla, că tu trebuie să ajungi la pasiunea ta aia mare.

Dacă spui că ești pe direcția desenului, te-aș vedea un artist, deci dacă ești pe zona artei, poți face multe altele, nu doar desen, fotografie, ceva pe vopsit, vlog, sport chiar, desing, creator de modă, orice pe direcția expresivității și a design-ului, sculptură sau vopsirea unor obiecte artizanale, creator de benzi desenate, evident că ce îți înșir eu aici, sunt joburi nu tocmai cunoscute așa că nu aș știi exact și către ce faculta să te îndrum, asta îți va rămâne să te documentezi tu.

Dacă ai fi cum cred eu, un artist și deci ai avea și o putere de empatie sau o inteligență emoțională bună, cred că te poți gândi și la zona psihologiei/sociologiei.
Sau poți să faci profi desenul și să-ți deschizi chiar ceva, să vinzi picturile/tablourile tale.

Arhitectura de asemenea este o meserie faină și scumpă. Nu aș știi să-ți spun exact cât au salariul, dar știu sigur că arhitecții sunt înstăriți și o duc bine. Deci dacă ai un gând către așa ceva, nu-l alunga complet, dar da, dacă nu ești fan mate sau ai avut chiar probleme cu înțelegerea ei în școală, poate e mai bine să te mai gândești.

Poate poți să cauți pe cineva de la arhitectură să-ți spună concret cam ce fac ei la cursuri așa îți faci o idee și știi dacă e de tine sau. Dacă ai face față sau nu.

Spor și succes! Nu uita că la job stai mai mult decât acasă, așa că, alege-ți casa cea mai bună pentru tine. Familia perfectă, menirea ta.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Atunci alege desen și pictură.

Răspuns utilizator avertizat
| haileewatson a răspuns:

Iti afli vocatia incercand cat mai multe lucruri.

Iar geometria si matematica se rezolva cu exercitii si meditatii, asa ca daca te gandesti la arhitectura nu da cu piciorul. da-i o sansawinking

| tonyc7 a răspuns:

Meseria de arhitect e foarte bine platita, dar probabil presupune si multa munca.
Te mai poti face pictor, grafician, desenator, artist ilustrator pentru diverse reviste si publicatii, profiler desenator pentru politie daca te pricepi bine la porrtrete de oameni, sau poate chiar si topograf, insa nici una din aceste optiuni nu cred ca e mai bine platita ca cea de arhitect.

| Anastasia3453446 a răspuns:

Conteaza ce iti place, poti merge pe desing de case sau vestimentar etc, salary de architect e in jur de 4000-5000 de euro, poti incerta asta poate ajuta
http://tests.dreamfoundation.eu/career-test/page1?locale=ro