Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cum să îți faci CV-ul astfel încât să fii chemat de angajatori la interviu?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" | caruflorin:...să fii chemat de angajatori"

ia modelul de pe net - te cheamă dacă e atrăgător (CV - conținut nu formă)

| Catrice a răspuns:

Bagi ficțiune ca ai 5 facultăți, 4 doctorate, ai lucrat în 10 locuri inainte. Asa te cheamă.

| frateletudor a răspuns:

Cum să-l faci: îl scrii. Cum îl scrii: de preferat la un calculator, într-un word; sau doar descarci de pe net unul tipizat și completezi spațiile libere (de tipul: educație, experiență, cum te descrii pe tine însuți, etc.). Respecți bineînțeles, la toate astea limba română. La fel de important e să fii sincer/sinceră. CV-ul e prezentarea persoanei tale, din diferite aspecte: în principal, e compus din calitatea ta de om, ca parte în organizarea societății. E inutil să vrăjești cititorul dacă atunci când te prezinți dai dovada unei alte persoane față de cea pe care tu ai descris-o/prezenta-o în CV. Își vor da seama de neconcordanță (dacă-s profesioniști și știu ce fac, desigur). Un CV fantazist nu ajută la nimic. Încă un lucru: nu ținti doar la câteva firme/ locuri de muncă/ joburi; trimite o cascadă de CV-uri la mai toate firmele care crezi că ți-ar îndeplini cerințele (program, salariu, distanță față de locul de muncă, colectiv, etc.). Cunosc persoane care și-au depus CV-ul la zeci! de firme când au rămas fără serviciu.
Tu, punând întrebarea asta, îmi dai impresia că pentru tine, adevărata grijă e cum să ajungi față-n față cu angajatorul; odată îndeplinit pasul ăsta, fie te supraevaluezi, considerându-te un om talentat și persuasiv încât să îi poți spăla creierii, fie te mulțumește c-ai ajuns la această "reușită", interviul fiind în sine un succes pentru tine, mult mai important decât obținerea jobului. Nu mă înțelege greșit, nu vreau să-ți aduc vreo ofensă; tuturor ne este greu, dar dacă căutăm rețete miraculoase pentru a ne fi mai bine, nu facem decât să ne creăm iluzii, bune de nimic. "Stay true to yourself!"
Succes!

| Florinjei27 a răspuns:

Salut,intra pe ytb pe canalul lui Cristian Dascalu.Acesta a facut un video special pe aceasta tema.
Uite aici link: https://www.youtube.com/watch?v=p-s5ToDRNaw