| Ionut_Alin_1995_CokF a întrebat:

Salut TPU,dupa absolvirea facultatii de Drept, este greu sa ajungi notar? trebuiesc investiti multi bani? este neaparat necesar sa iti deschizi propriul birou? multumesc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte greu, este o concurenta destul de mare.
Trebuie sa dai examenul/concursul pentru notar stagiar, sa faci stagiatura de 2 ani si sa dai examenul de definitivat.
Pentru biroul notarial trebuie o investitie destul de mare, mai ales pentru amenajarea spatiului (cel putin 3 camere) si dotarea cu birouri, calculator, multifunctionala (copiator, imprimanta, scaner), fax, registre, sigiliu, etc. Trebuie sa angajezi 1-2 persoane.
Nu este neaparat sa-ti deschizi propriul birou, te poti asocia cu alt/alti notar/i, daca gasesti sa fie de acord si impartiti cheltuielile.

| Classy a răspuns:

Salut! Si eu vreau sa dau la Drept, si am inteles ca este destul de greu sa obtii un post, fie el de avocat, procuror, judecator sau notar...Depinde si de noroctongueoti avea profesori care sunt notari si care te remarca pentru rezultatele bune, si te ajuta sa te "lansezi" sa zic asa.