| CiochiuDragos a întrebat:

Salut,TPU! E prima mea întrebare aici happy
Sunt clasa a XI a, profil științe ale naturii în Craiova și sunt foarte indecis în legătură cu facultatea.
Îmi plac mult matematica, biologia, româna și am abilități artistice destul de bune.
Momentan am în calcul următoarele variante: biologie,peisagistică,comunicare și relații publice,jurnalism,marketing, matematică și informatică (nu prea le am cu programarea), farmacie, medicină generală, medicină veterinară(în Timișoara), nutriție și dietetică(Timișoara) și psihologie(Timișoara).
Acestea sunt variantele ce îmi răsună puternic în minte, dar nu știu ce să aleg.Am pus această întrebare cu scopul de a afla mai multe despre fiecare sau chiar de a afla noi variante.
Se merită oare să fac două în același timp?
Sper că veți răspunde în număr cât mai maree!

Răspuns Câştigător
| Anonimx033 a răspuns:

Salut!

În primul rând trebuie să te gândești tu la ceea ce îți dorești cel mai mult să faci și ce te pasionează. Spre ce ai vrea să te îndrepți cel mai mult.
Dacă te pasionează biologia, medicina este o opțiune bună, însă ai foarte mult de învățat atât pentru admitere cât și pe parcursul facultății. Deci va trebui să te hotărăști din timp ca să începi să te pregătești deoarece concurența este mare.

Psihologia este o variantă bună și la mare căutare.

Ai putea încerca să optezi pentru varianta "fără frecvență" în cazul în care îți dorești să urmezi două facultăți în paralel.

Te mai poți gândi la drept, științe politice, arhitectură sau ceva inginerie.

Succes!

1 răspuns:
| Laurențiuuuuu28 a răspuns:

Și eu sunt din Craiova. Ești cumva din Peda? E vreau la facultatea de matematică și informatică. Sunt tot a 11 a.
Adică durează puțin și te poți angaja încă din timpul facultății în cele mai diverse domenii + poți face meditații la mate și iese banu.
Cred că merge și marketing dacă zici că ai abilități artistice.Și mie îmi place să desenez.