| Uchida a întrebat:

Salut TpU!
Eu as vrea sa stiu ce meserii si ce ore se fac la filologie si mate-info ambele pe intensiv engleza. Si ce facultate pot urma dupa unul dintre profiluri. Si meserii in special bine platite in Romania!

1 răspuns:
| aleahimk a răspuns:

La mate-info si filologie NU se fac meserii, eventual dupa liceu /facultate. Pentru meserii mai bine platite, opteaza pentru mate-info daca te descurci si la matematica; iti va fi mai usor apoi sa urmezi o facultate in domeniul IT ( unde se plateste destul de bine ), poti fi economist, inginer ( poate vei da la Politehnica, cine stie ), manager s.a. De la filologie...o meserie mai bine platita ar fi cea de notar, judecator, bineinteles, urmand facultatea de drept; alta ar fi translator, asta daca faci o facultate buna in LMA ( limbi moderne aplicate ) prin Bucuresti si daca iti vei alege sa studiezi si o limba rara - japoneza, araba. cam astea se platesc bine la noi.