| smashedblackfox a întrebat:

De vreo doi ani sunt tot mai nehotarata in privinta carierei mele. Nu stiu ce facultate sa urmez, pentru ca imi plac multe domenii. Ati putea sa ma ajutati? Deci, imi place sa desenez portrete, haine, pantofi si am inceput sa scriu romane (si chiar sunt talentata). In fine, partea cu romanele oricum e usoara, pentru ca o sa le public, dar mi-ar placea sa fiu mult designer vestimentar. Dar am auzit ca iti trebuie scoala de arte, iar eu am profil de mate-info intensiv engleza.
am cateva intrebari:
1. pentru a fi scenarist, ce facultate iti trebuie?(totusi as vrea in alta tara, nu in romania, si merge daca ma duc la limbi straine?)
2.in domeniul filmului, ce meserii mai sunt, si ce profiluri la facultate?
3. pot sa merg mai departe cu desenul? adica, ce meserii ar mai fi?
cele mai incalcite intrebari din istorielaughing

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa contrazic pe cativa, arhitectura tine (la inceputul carierei) mult mai mult de domeniul real (calcule si geometrie) decat de creativitate.
Nu-ti fa probleme de ce urmezi in liceu. Putina matematica, informatica si un dram de fizica nu strica.
Facultatea, daca tot ai inclinari, fa-o pe domeniul Artelor. Intereseaza-te de facultatile de top din domeniu din Romania, fixeaza-ti tinta si du-te fa-o. In perioada studentiei o sa ai multe ocazii sa te afirmi prin diferite proiecte si o sa ai si oportunitati de primire a burselor de studiu in strainatate. Aici neaparat va trebui sa tragi tare, mai ales daca speri la un job de afara.
Inca esti usor indecisa intre literatura si desen, din cate vad. Revino cu inca o intrebare pe TPU cand urmeaza sa-ti faci inscrierea la facultate, daca pana atunci nu te hotarasti happy mai venim o data cu sugestii. Iar in ceea ce priveste meseriile, o sa vezi ca nu tu o vei alege; te va alege ea pe tine. Tot ce trebuie' sa ai tu e un bagaj de cunostinte cat mai voluminos.
Multa bafta!

5 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Arhitectura,un joob sigur, banos si frumos

| thealchemist a răspuns:

Partea cu romanele nu e usoara, pentru ca probabil ca nu o sa le publici (simplul fapt ca crezi ca e usor sa publici arata ca nu stii despre ce vorbesti). iar restul meseriilor pe care le-ai ales sunt la fel, extrem de riscante ca sa te bazezi pe ele in viata. nu e vorba de facultate, orice are legatura cu arta depinde de alti factori decit ce ai studiat, conteaza norocul, talentul, si mai ales ocaziile pe care ai sa le ai ceea ce inseamna practic 0 sanse de a reusi aici in Romania.

Răspuns utilizator avertizat
| cudyu007 a răspuns:

Poti incerca la ceva c tine d design tonguehappy sau la ceva in domeniul constructiilor. arhitectura ...sau poate jurnalism tonguehappy

| Anonima22 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa mergi pe desen design vestimentar sau grafic si sa ma anunti cand iti publici romanul pentru ca si eu as vrea sa il cumpar tongue