| ღMikyღ a întrebat:

Am intrebat foarte multi oameni, prieteni, colegi, la ce liceu vor sa mearga/ au mers si pe ce profil. Raspunsurile bineinteles, au variat dar pentru voi am alta intrebare.
Stiti cele 4 profiluri ale liceului: mate-info, stiinte ale naturii, stiinte sociale si filologie.
VREAU SA STIU ASA: 1. Pe ce materii se bazeaza fiecare materie
2. La ce discipline voi da bacul
3. Ce facultati pot face de pe urma acestor profiluri,fiecare in parte. Si stiu ca in ziua de astazi, poti face orice facultate,dar eu vreau facultatile specifice acestor profile deoarece daca inveti mate la greu de exemplu si tu te duci pe limbi straine mai bine faceai filo, nu? deci nu vreau chestii de genul acesta...
4. Ce meserii pot iesi de pe urma acelor facultati si care sunt platite bine, care mai putin bine...
Siu, intrebarea aceasta este putin cam lunga dar daca cineva imi dezvolta exact asa cum a precizat, va merita efortul.
O seara buna!

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Mate info

-Se bazeaza pe Matematica, Informatica, Fizica si ceva bio,chimie.
-Teze:Mate,Info,Romana,bio/chimie/fizica;
BAC:Romana,Mate,Info/Bio/Chimie/Fizica;
-Poti merge la Tot ce tine te mecanica, informatica, matematica, poti lua si cateva ore sa mergi la medicina, sau sa nu iei si sa mergi la medicina usoara.

Stiintele Naturii

Se bazeaza pe Biologie, Chimie, Matematica(mai usoara) si ceva fizica.

Teze: Romana, Mate, Bio/Chimie/Fizica(alegi 2)
BAC: Romana, Mate_m2, Bio/Chimie/Fizica/Info;

Poti merge la Medicina, Chimie, ceva cu Mecanica, poti lua ore sa mergi la Informatica.

Filologie

Se bazeaza pe limbile straine si lb. romana

Teze: Romana, Latina, Istorie/Geogra, O limba straina;

BAC: Romana, Istorie, Stiinte socio-umane/Geografie.

Poti merge la Litere, la Limbi, Drept.

Stiinte Sociale:

Se bazeaza pe stiintele socio-umane, engleza, si ceva romana.

Teze :Romana, Istorie/Geogra, Stiinte socio-umane, Engleza

BAC:Romana, Istorie/Geografie, Stiinte socio-umane;

Poti merge la drept, litere, la limbi straine poate daca iei ore.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Tu vrei cam MULTEEE =))

1. Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Vezi materiile la care vei da teze la linkul :
http://www.isjbn.ro/upimg/MEN%2062281-11102013%20Discipline%20TEZE.PDF

2. Vezi materiile la care vei da BAC-ul în Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

3. Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit :)

4. Prea LUNGĂ "povestea" :))

Toate cele bune!

| ღMikyღ explică:

Multumesc tuturor!