| Mihai99182 a întrebat:

Ieri am sunat un patron de hotel care angajeaza ospatari / ajutor de ospatari / barmani pentru sezonul estival. Mi-a dat baiatul informatii tot ce trebuie si acum vine intrebarea, merita sa lucrezi 2 luni vara pe un salariu de 1.500 de lei, 3 mese pe zi, fara zi libera, ca ajutor de ospatar, eu avand 17 ani?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteels ca merita, ca-s bani munciti cistit!
Si apoi, sunt doar 2 luni, care trec extrem de rapid, ramanandu-ti si 1 luna de vacanta, sa cheltui banii munciti.

Daca nu te duci la munca, cine iti da bani?
Chestia asta cu meritatul, la voi, astia de 16-17 ani, este de neinteles, parca meritati miliarde, in situatia in care nu aveti pic de experinta in nimic, dar vreti bani cu caruta, doar ca sa va deplasati la acea munca.

| Sofer a răspuns:

Destul de bine. Merita sa te duci.

| Nemessys a răspuns:

Eu unul ti-as spune sa te duci deoarece merita deoarece obtii bani dar si experienta. Insa nu prea stiu ce sa zic de faza cu,, fara zi libera". Mi se pare usor exagerat sa lucrezi 7/7.

| roxyroy a răspuns:

Ca ajutor da eu zic ca e ok fiindca esti si minor si ei la un control riscă să ia amendă uriașă

| olga_prunea a răspuns:

Salut!

Chiar daca nu ai experienta asta nu inseamna ca trebuie sa fii ciuca batailor. 1500 de lei e destul de putin pentru frecusul verii. Inteleg ca au nevoie de oameni si ca iti dau masa si cazare...dar nu stiu cat ai sa stai la cazare. Ospatar sau ajutor de ospatar e acelasi lucru in munca facuta. Ospatarii pleaca ultimii, iar daca localul are un client pana la 3-4 dimineata...voi tot atata stati. Sa o iei de la capat de la ora 10 sau 12 nu prea e timp. Iar faptul ca nu ai zi libera, iar nu e deloc ok. Cei care ti-au raspuns, probabil si ei voi sa munceasca pe 1500. Tanar sau nu, timpul acolo muncind e foarte mult. Muncesti peste 14 ore zilnic. Fa un calcul si vezi ca iti iese pe ora si mai vorbim.

| Mihai99182 explică (pentru olga_prunea):

Am uitat sa mentionez, restaurantul hotelului are program fix. De la 7:40 dimineata la 10:40 apoi pauza pana la 12, dupa, munca pana la 15 si de la 15 la 19 liber, de la 19 pana la 22:30 munca