| andrey076lll a întrebat:

Salut TPU! In perioada 01.03-01.04 am avut concediu de odihna. Pe 16.03.m-am internat si mi s-a eliberat concediu medical dupa cum urmeaza. Dupa 16.03.pana pe 06.04 concediu medical cu cod 06 iar in continuare de pe 07.04 pana pe 11.05 concediu medical cu cod 01.Salariu in cartea de munca 1109 ron.INTREBARE.-CATI bani trebuie sa iau in mana pentru toata aceasta perioada? Multumesc anticipat

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei pentru incapacitate temporară de muncă, prin boală obişnuită, rezultă în urma produsului dintre media zilnică a bazei de calcul şi procentul de 75% multiplicat cu numărul de zile lucrătoare de concediu medical.
Nu știm cât este baza de calcul la tine! Probabil salariul minim, brut, pe economie! Apoi se scad taxe si impozite si obtii netul. 1109 nu poate fi salariul in cartea de munca decat daca lucrezi partial (numar de ore redus)!

| andrey076lll explică (pentru Salontanul):

Da.asa este.lucrez nr de ore redus.si lunar in mana iau 700. dar undeva scrie ca la codul de indemnizatie 06 indemnizatia este 100%..si eu am si zile cu 06 si zile cu 01.de calculat eu stiu sa calculez, formula o cunosc ce nu cunosc este un o alta parere decat cea a idioatei mele de sefa care imi da 650 de ron pe 59 de zile de concediudin care 39 lucratoare si 16 cu cod 06 iar 23 cu cod 01.Asta e problema.Multumesc oricum pentru raspuns.O zi placuta

| Salontanul a răspuns (pentru andrey076lll):

Multumesc si eu! O zi placuta si tie! Procentul este 75%: https://bit.ly/3eDTVqw

| CodrutElian1990 a răspuns:

Pe vremuri, un ungur merge la o femeie romanca. Cand aceasta se dezbraca vede ca nu are par intre picioare (Pe atunci nu se obisnuia ca femeile si nici barbatii sa-si "da jos" acest par.) Atunci barbatul intreaba pe femeie: dar peru (neputand sa pronunte pe "ă", adică "păr") unde este? La care femeia ii raspunde: tu crezi ca pentru 50 de lei trebuie sa stiu si geogafie?
Asa si tu: crezi ca cei ce intra pe acest site sunt experti in a cunoaste cum se platesc concediile medicale, sa cunoasca ce reprezinta fiecare cod?