| Constantin039089 a întrebat:

Intrebarea mea este daca as putea deveni profesor de matematica (de liceu), dacă urmez o facultate de chimie (din cadrul universității politehnice) si, de fapt, implicit, dacă pot face un master la matematica dupa ce termin cei trei ani de licenta. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

Nu poti fi profesor de matematica terminand o facultate de chimie. Ca sa te specializezi in domeniul matematicii, cel mai recomandat ar fi sa urmezi facultatea de Matematica-Informatica. Iar pe langa acest aspect, pentru a deveni profesor, e nevoie sa te inscrii si la un modul psihopedagogic.

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Ba da, nu te mai lua dupa alte comentarii. Daca termini la poli poti fi profesor de mate, chimie, module tehnologice si in ce vrei tu sa mai aprofundezi dar numai la licee TEHNICE atentie! Si la gimnaziu. Poti face master la Universitate la mate si ai mai multe de castigat. Si trebuie neaparat modul psihopedagogic, te poti inscrie in anul 1 de facultate si are 5 sau 6 semestre. Daca te hotarasti ca vrei sa il faci mai tarziu trebuie sa il platesti.

| Constantin039089 explică (pentru Bondarel99):

Multumesc frumos, chiar imi pare bine sa aud asta, ma dezamagisem cand am citit primul comentariu, deoarece am întrebat si pe emailul site-ului facultății si inca nu imi raspunsesera (nici acum, cred, o sa verific din nou) si d-asta am crezut... Chiar asta voiam să fac, sa fiu profesor de mate, chimie si poate si fizica (in special de mate) stiam de modulul psihopedagogic, dar nu stiam ca trebuie sa ma înscriu din primul an. Multumesc inca o data! P.S.: Am pus întrebarea fiindca n-am fost admis anul asta si voiam sa nu renunț la politehnica dacă dau anul viitor si acum n-o sa mai dau examen la anul' la mate (si cred ca nici nu dădeam, ca fac. de mate-info nu-ti ofera atatea oportunități cat politehnica), deci rămân la politehnica... mersi inca o data!

| Bondarel99 a răspuns (pentru Constantin039089):

Unde nu ai fost admis? Vezi ca sunt vreo 3-4 facultăți la poli unde au rămas locuri libere și te poți duce in fiecare zi sa te înscrii, du-te luni! Vorbește cu secretara ce acte îți trebuie. Interviul ala e doar o formalitate mai mult, ei accepta de obicei imediat. INTR-o singura zi te duci acolo, dai interviul și te și înmatriculezi. Dacă vrei sa aștepți pana la anul doar ca sa dai la automatica nu merita! Foarte putini fac fata acolo și pana la urma inginer ieși de la toate facultățile din poli. Și sunt facultăți chiar foarte bune dacă îți dai silință. Adică nu te gândi ca politehnica înseamnă numai Automatică și electronica. Total greșit! Dacă te înscrii la aia de inginerie chimica ai 100% șanse sa ajungi un profesor de chimie foarte bun, poți chiar rămâne in facultate după aceea sa predai și sa ajungi profesor universitar.
Caută mai multe informații pe site-ul de la poli.