| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU,,, La ce posturi de munca ma pot angaja avind studii superioare de psiholog? cum credeti prezinta acest domeniu un viitor favorabil de trai sau nu prea?

4 răspunsuri:
| martzian a răspuns:

Ce specializare ai?

| Annim a răspuns (pentru martzian):

Nu am inca o specializare,,, insa vreau sa ma implic in sociologie. Multi spun ca studiile superioare de psiholog nu asigura un trai agreabil (din cauza lipsei posturilor de munca, sau a salariului mic). Tu ce parere ai? Personal nu vreai sa lucrez la vreo casa de nebuni laughing insa vreau un post cit de cit favorabil cel putin pentru a ma intretine.

| martzian a răspuns (pentru Annim):

Eu cred ca este un domeniu (culmea, dupa atatia ani de democratie) inca nou la noi, in plina ascensiune. Inca o data, trebuie sa ai chemare - vocatie pentru lucrul cu oamenii. Ca in orice domeniu, cei mai buni sunt si foarte bine platiti. Prin urmare principala preocupare trebuie sa fie in directia studiului si a pregatirii practice.
Apropo de casa de nebuni, inca se face confuzia asta la noi - cea cu psihiatrul. E drept ca in multe situatii cele doua meserii se suprapun dar sunt total diferite.
Daca pe viitor iti doresti sa accesezi o modalitate de a afla in ce masura tipul tau de personalitate se potriveste genului acesta de meserie, te astept pe la noi!

| martzian a răspuns:

Ai acces in foarte multe domenii, in functie de specializarea pe care o ai. Poti face consiliere, psihoterapie, recrutare, orientare in cariera, poti lucra in PR, etc. Esential este sa stii ce anume ti se potriveste, atat din punct de vedere al personalitatii dar si al pregatirii pe care o ai.