| OneTap a întrebat:

Nu am o facultate/Liceu sau o diploma care demonstreaza ca am experienta in domeniul IT(C++/Httml/Java). Nu am avut posibilitatea sa intru la un asemenea liceu/facultate. Insa am experienta unuia care ar fi trecut prin acestea. Ma pricep la programari si scriptat in aceste limbaje de programare si as vrea sa stiu daca am sanse sa ma angajez in Romania sau in alta tara fara acea diploma.

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Iti faci CV (bestjobs, ejobs, linkedin, etc.), scrii ce experienta/proiecte ai si aplici la job-urile care se potrivesc cu experienta/proiectele tale. Daca esti sunat si chemat la interviu mergi si vezi ce sanse ai. Asa, daca intrebi pe TPU, unii or sa-ti zica ca ai sanse, altii tu. Dar sansele ti le faci cu mana ta.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cati ani ai?
Cred ca nu ai mai mult de 13-14 ani, odata ce acum 2 luni intrebai aici, cum se poate intra la liceul de IT cu medie mica.
Asadar, da-mi voie sa ma indoiesc ca te-ai pricepe tu la programare, desii sa montezi si sa demontezi un PC, te cred capabil, dar nu mai mult.

"In 17 Februarie 2020 OneTap a intrebat:
Salut TPU! Sunt licee de informatica în Iași, la care se intra cu medie mica? Sunt genul de om care nu prea mă impac cu matematica..."

Si aici, o alta intrebare de-a ta, care arata de fapt, la ce te pricepi:

"In 18 Februarie | OneTap a întrebat:
Salut TPU! Exista licee cu profil de Reparații PC? Sau când te angajezi ca reparator PC(reinstalare windows, curățate de viruși, rescriere bios, etc) se cere un liceu anume?"

| OneTap explică (pentru Violleta2022):

Acest cont nu este folosit doar de mine!

| Violleta2022 a răspuns (pentru OneTap):

Invata sa-ti fac un cont personal atunci, ca TPU este gratis pentru toata lumea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa stii ca diploma nu iti demonstreaza experienta.

| mihai69 a răspuns:

Chiar dacă nu ai urmat un liceu de informatică, o diplomă de bac te ajută să găsești un job bun. Nu e musai și licență.
Împarte CV-uri, subliniază în special proiectele la care ai lucrat și așteaptă. Ar trebui să găsești ceva de lucru.

| Cosmin86 a răspuns:

Scoate urgent html-ul din enumerare, cand cineva spune "html" si "limbaj de programare" in aceeasi propozitie, nu mai e luat in serios happy

Ce experienta ai? Ai facut vreun proiect ca lumea?