| SingleForOne a întrebat:

Nu mai stiu ce sa mai fac. Incerc sa caut de munca undeva, dar nu gasesc nicaieri. Am incercat multe optiuni de pe site-uri de joburi sau sa intreb la intamplare in depozite, magazine, restaurante, fastfood daca are un post vacant.

Dupa interviu, nu raspunde nimeni.
La AJOFM nu raspunde eficient si ma tine in suspans luni intregi.
La alte cursuri, la fel, nu raspunde nimeni.

Am incercat sa fiu cat de prezentabil si onest am putut, dupa abilitatile mele, in special pentru lucrator comercial si depozit, dar degeaba. Nu stiu daca e din cauza ca am gresit cu ceva sau este o problema in societate din cauza coronavirusului sau oricare alta problema. Nu am un prieten sau cineva din familie cu care sa discut despre acestea.

Ce mi-ati recomanda?

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Armata. Salariu si pensie la 40 ani. Dupa poti sa fi sofer pe autobuz daca iti scoti D in armata si ai chef de munca + pensie

| darrio2007 a răspuns:

De munca se gaseste. Depinde de pretentiile tale si de ceea ce stii sa faci.

| Simpatic a răspuns:

Sa mai astepti putin, mai mult ca sigur problema este generalizata din cauza coronavirusului, foarte multe afaceri au sau au avut de suferit din aceasta cauza.

| Liviu a răspuns:

Stai sa vezi cum e sa locuiesti intr-un mic orasel din teleorman. Unde troneaza pilele,nesimtirea,slugaria,unde trebuie sa te umilesti,uneori sa muncesti gratis,pentru a nu te da afara. Unde sefuleti cei mai mici se cred zei,si daca faci figuri te freaca pana pleci singur,si atunci daca iti dau ei demisia, daca nu, dumnezeu cu mila, pleci si se poate sa iti faca si rau, cu ultimu salariu si etc. Unde ti se spune verde in fata "Vi sambata, sau duminica la munca? vei fi platit " dar de unde, poate ti se plateste zile normale.Stiu o fabrica din alexandria unde sambata duminica o lucrezi, dar ti se da zile libere in cursu saptamani.Deci e bataie de joc.Si nu numai asta, la firma unde lucrez eu, o firma de paza, Ni s-a spus cand ne-am angajat sa ne cumparam tricouri negre, nu cumva sa cerem, ca e prea scump si firma nu a vrut sa plateasca.Lanterne in posturi, sau ceva de genu? Nimic, am o singura pereche de pantaloni, si lucrez cu ei de un an de zile.Tricouri,mi-am cumparat singur.Sa numai povestesc de faptul ca te freaca cum vrea, azi aici, maine dincolo, si trebuie sa fi recunoscator ca un sclav ca ai ce muncii.Sa numai aduc discutie de faptul ca daca iti ceri vreun drept, sau intraznesti sa spui ca ai nevoie de o zi de concediu, sau ca vrei medical, te zboara in secunda 2 cu vorba " Avem nevoie de oameni sanatosi noi " Am fost pe masina de interventie 2 luni de zile. Zilnic faceam schimb de masina cu seful meu care avea pretentia sa fie curatata de praf(facand paza pe camp)Sa numai discutam de faptul ca avea pretentie sa fac curat in masina sa bag aspiratoru, si daca nu am unde, sa platesc sa fac asta din bani mei). Masinile pe care am lucrat aveau eroare cu aiberg in bord, nu functiona aibergu, in caz de accident salut.Lista poate continua, cu neregulile si toate cele.Dar daca deschizi gura, te crede cineva? iti faci doar rau! Deci sa pastrezi un loc de munca intr-un orasel mic, e vai de mama de roman.Am cautat 3 ani de zile un loc de munca, si aici am intrat prin pile mari,in scurte cuvinte, pentru noi,prostimea de rand,care nu avem pile (in primul rand) si scoala,e foarte greu.O sa ajungem mai rau ca sclavi prin plantantii,adesea sefu meu imi spune "Nu va convine nimic voua, nevastamea munceste pe acelasi salariu cu voi, si munceste de dimineata pana seara numai in picioare, uneori plange de picioare, si voi stati la paza si frecati... si luati aceais bani " Oare de ii spuneam sa o aduca si pe nevastasa la paza, ii pica bine?

| Panamax a răspuns:

Esti exaxt ca voturile pe care le dai.Nefolositor.

| Eireann a răspuns:

Din pacare e o situatie destul de comuna. Multi isi cauta de munca si daca esti tanar ori nu si experienta ori nu pari de incredere or termen lung. Daca iti permiti si din punct de vedere a timpului si financiar poti sa faci in curs de calificare. Uita-te ce joburi sunt cautate si alegi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam în aceeași situație mă aflu și eu... sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E din cauza coronavirusului. Cam peste tot se restructureaza/inchide nu sa angajeze.
Nu prea ai ce face, decat sa iti extinzi aria de cautare, sau la munca in strainatate.

| Elena199999999999 a răspuns:

La noi in Suceava cu locurile de munca inca stam foarte foarte bine nu stiu in ce zona sunteti voi dar noi onca supravietuim chiar foarte bine aici la noi se gaseste de munca destul de repede fiind o zona cu foarte multe afaceri, firme, fabrici, etc
Roagate la Domnul sa iti deschida o usa de binecuvantare si Domnul va lucra si vei gasi, numai El iti poate pregati ceva