| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, ofer funda!
Astăzi am avut prima mea zi la locul de munca ca și casier la Carrefour.
Nu am mai lucrat nicăieri deoarece am 17 ani și mi s-a părut destul de greu la început. Problema este ca am auzit ca dacă ies pe - cu 50 lei ii plătesc din buzunar și ma tem ca poate fac vreo nefăcută și ajung la o pierdere de 4000-5000 lei chiar dacă sunt atent la ceea ce fac dar am frica aceea…
Oare dacă ei văd ca sunt pe - mereu îmi atrag atenția in vreun fel? Sau continua așa pana la salariu?
Scuzați categoria, nu vreau sa fac o cariera din așa ceva

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pai da ca nu este ok sa pierzi mereu. Sau roaga pe cineva coleg cu tine sa stea cu tine la casa sa te ajute sa te acomodezi cu casa cu banii, si in acest fel vede daca tu dai mai multi bani rest, roaga l pe seful tau sa mai puna pe casa ta o alta colega sau coleg care stie bine ca sa te invete spune i ca esti nou si inca nu te ai obisnuit cu banii cu clientii cu casa de marcat, va fi bucuros sa te ajute seful sau sefa ta daca vorbesti frumos cu ea sau cu el sigur va fi intelegator, succes.

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Nu se prea intelege intrebarea ta, cum ai putea sa iesi pe minus la bani daca tu scanezi toate produsele clientului si calculatorul din supermarket afiseaza suma totala de incasat si restul pe care tu trebuie sa il dai, daca nu sti sa socotesti atunci da iesi pe minus si ar fi bine sa renunti la postul de vinzator si sa ceri conducerii hipermarketului Carrefour sa te mute la alt raion la pus marfa pe raft, ca daca tu nu stii sa dai restul corect vei pierde banii si la salariu vei platii tu din buzunar, deci vorbeste maine sa te mute sa nu mai iesi pe minus la bani.

| Anonim7391 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am ieșit pana acum, doar ca am o oarecare frica sa nu cumva sa mi se lipească niște bani unii de alții sau sa greșesc poate luând mai mulți bani din casa iar pe raion nu ma muta ca nu sunt major

| Anonim7391 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Adică poate eu greșesc și ies pe minus și nu îmi dau seama și zic ca ies pe plus de aia întreb.mi se comunica nu? Nu ma lasă toată luna pe -

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Anonim7391):

Cel mai bine dati demisia ca ajungi sa aduci bani de acasa ca sa platesti datoria ca ei nu te cred ca iesi pe minus deoarece te incurci la rest ei te pot acuza de furt, si ajungi la inchisoare ne vinovat, dati demisia si angajeaza te la mec dar nu la casă, la bucatarie la prepararea meniurilor. Tu faci cum vrei eu ti am dat un sfat ca sa nu bagi familia in datorii cand vad sefii tai ca la casa pe care esti tu ies bani in minus.

| Anonim7391 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Dacă cu prima ocazie pierd niște bani 50 lei + direct demisie, nu cred ca le ar convenii sa aștepte sa crească o suma mare

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Anonim7391):

Pai da ca nu este ok sa pierzi mereu. Sau roaga pe cineva coleg cu tine sa stea cu tine la casa sa te ajute sa te acomodezi cu casa cu banii, si in acest fel vede daca tu dai mai multi bani rest, roaga l pe seful tau sa mai puna pe casa ta o alta colega sau coleg care stie bine ca sa te invete spune i ca esti nou si inca nu te ai obisnuit cu banii cu clientii cu casa de marcat, va fi bucuros sa te ajute seful sau sefa ta daca vorbesti frumos cu ea sau cu el sigur va fi intelegator, succes.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru funda

| Anonim7391 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nici-o problema frate
Nu știu cum sa îți explic dar când te Afli intr-un loc nou capul tău începe sa dezbată idei paranoice, iar mie mi-a fost mereu frica sa nu rămân dator.De aia zic ca ar fi clar Vina lor dAca m ar tine in datorii zilnice toată luna

| MihaiSpeedster a răspuns:

Pai fii cumetre atent la bani. Cum să ieși pe minus dacă încasezi corect? Ce nefăcută să faci? Scanezi sucul, scanezi pâinea, scanezi ciocolata, dai restul corect, și aia e. De unde frica asta că ieși în minus 5000… Păi ce fa i, uiți să scanezi 2 televizoare?

| Anonim7391 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Eu ce am întrebat ma ești bătut in cap? am întrebat dacă aia observa ca ies pe - in fiecare zi, îmi atrag atenția? Sau ma lasă așa? Da sau nu

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Anonim7391):

Normal că îți atrag atenția dacă se repetă des, ce-ai vrea, să îți dea bonus?

| Anonim7391 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Mulțumesc vezi frate asta voiam sa aud.M-ai prins și intr o dispoziție proasta și m ai făcut sa te jignesc fără rea intenție.
Scuzele mele dar și tu m ai luat la pași mărunți, acum suntem chit

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Cumparati un calculator

| IarsiIar a răspuns:

La sfarsitul zilei nu ai facut casa? Monetarul? Stiu ca la marile magazine se face cand iesi din tura. Atunci vezi si singur, vezi impreuna cu seful daca esti la zero, pe plus sau pe minus.
Daca esti atent la bani cand incasezi sau dai restul, nu ai de ce sa gresesti. Mai bine lucrezi mai incet, dar sa fii atent. Capeti experienta cu timpul.

| StripperRaoul a răspuns:

Iti zice cand iti face bani ca esti pe minus da i dracul cu politica lor mergi la lidl