| Banix a întrebat:

Săptămână viitoare am bacul și nu știu deloc la ce facultate sa ma duc. Îmi poate da cineva exemple de facultăți cu care as găsi ușor un loc de muncă? Nu aș vrea sa fac o facultate degeaba. Sau ar fi mai avantajoasă o postliceala? Ma poate ajuta cineva? Mulțumesc anticipat!

9 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Pai depinde ce profil de liceu ai facut!
ideea asta tampita ca ' sa merg unde se castiga bine' e un cliseu retardat!
Alegi in functie de ce ai ales la liceu! Nu poti merge la medicina daca nu ai facut un profil de bio-chimie la liceu sau nu ai stiudiat ca lumea pe langa orele de la liceu si nu ai memorie+logica!
Nu poti merge la it daca nu ai facut programare in liceu si matematica, macar m2!
Dar poti deveni manager - unde merg toti cei slabi la minte, insa doar daca ai un fel de afacere in familie.
Te poti face hairstylist, acolo se castiga bine, dar trebuie sa ai ceva talent la desen, la lucrurile vizuale, la proportii, etc.
Deci nu poti merge oriunde daca nu ai abilitatile necesare!

| Banix explică (pentru Mayar):

Faza e ca eu am fost pe filologie însă ma pricep destul de bine la calculatoare. Aș fi vrut sa încerc ceva legat de analist programator. Sau la cibernetica. Dar mulți mi-au zis ca e foarte greu ținând cont ca nu am făcut matematica și prea puțin tic

| Mayar a răspuns (pentru Banix):

Doar daca stai un an acasa si sudiezi ceea ce au stiudiat cei de la mate-info la informatica si te pui sa stii matematica macar de nivel m2.

| elle94 a răspuns:

Economie, contabilitate, asistent medical FEG, depinde si de profil

| Valy9999 a răspuns:

In aceeasi situatie sunt si eu.laughing habar nu am unde sa ma duc. Parca imi pare putin rau ca nu m-am dus la Campina, subofiteri politie, aici ai si loc asigurat de munca si admiterea nu mi se pare foarte grea.

| Banix explică (pentru Valy9999):

Și mie la fel. Îmi pare rău ca nu m-am dus. Dar acum e prea târziu. Ma pot duce în armata dar mi-ar fi greu sa ma descurc fără un servici în paralel cu facultatea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Valy9999):

Da, ai loc asigurat dar castigi putin... doar ca programator sau alte cateva domenii mai sunt bine platite, in rest sunt salarii mediocre.

| Zhana a răspuns:

Depinde ce profil ai urmat, de ex o varianta ar fi politehnica, stiu ca se cauta, sau stiam ca si la armata ai niste bonusuri si un loc de munca asigurat dupa absolvire, la fel si la politie, dar e ok si postliceala, se cauta oricum! Bafta la Bac!

| Banix explică (pentru Zhana):

La filologie am fost. Mulțumesc frumos!