| Bewaree a întrebat:

sunt baiat si am 15.Sunt la liceu si deja ma framanta gandul pentru viitor, ideea fiind ca nu as vrea sa imi continui studiile dupa liceu si as dori sa merg la munca in alta tara.Ideea e ca aici in Romania parintii m-au "rasfatat" ca sa zic asa destul de mult,am tot ce imi doresc desi ei mi-ai facut un "trai decent in Romania"(am PC,apartament,iphone,xbox )nu ma multumesc cu atata iar parintii nu ar vrea sa plec din Romania dar chiar nu vad un viitor asa bun aici si nu stiu ce sa mai zic, o sa vina vremea cand ei nu o sa mai fie si ma ingrijorez.Intrebarea e: Daca ar fi ca pe la varsta de 18/20 de ani sa plec in alta tara de preferat Austria in ce as putea sa lucrez?

4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

LA 15 ani cu toate altele ar trebui sa fie prioritatile tale iar daca pleci la 18/20 de ani, fara studii sau macar exeprienta intr-un domeniu in strainatate o s-o duci mai rau decat in Romania. Pentru ca la munci necalificate nu faci bani si fara facautlate nu te ia nimeni la un job mai "serios" (sa zicem).
Termina-ti liceul, ca mai ai mult din el, si pe parcurs o sa vezi ca o sa-ti dai si tu seama de diferite lucruri. Nu te gandi ca mergi in strainatate si faci 1200 de euro pe luna si o s-o duci bine, pentru ca banii aia abia iti ajung sa traiesti in alta tara, chiar daca pentru Romania suna WOW.

| Denisa09Ax a răspuns:

Ar trebuie sa te axezi mai mult pe studii.
Daca tu zici ca vrei saa pleci in strainatate la munca e treaba ta, dar iti spun ca si un prieten de-al meu a zis ca renunta la scoala in clasa a 11a ca sa plece la capsuni in afara.
Cand s-a reintors in tara ia parut rau ca a renuntat la scoala a.
Cel mai bine e sa inveti, si sa dai la o facultate la care ai vrea. Pupici

| Alex2904 a răspuns:

Daca ai 15 ani inca ai timp sa inveti multe lucruri care sa te ajute pe viitor. De exemplu poti invata un limbaj de programare, poti sa inveti sa desenezi cu o tableta grafica, sa faci animatii. Ai putea sa castigi bani din astea si in Romania.

| Axl_Axel_1991 a răspuns:

Salut, uite eu am 26 de ani si de multe ori am vrut sa plec din tara. Dar ceva m-a tinut aici, ceva nu mi-a dat voie...Si prefer sa raman in tara decat sa plec printre straini si sa vin acasa cu picioarele inainte sau mai stiu eu altcumva. Si in Romania poti castiga destul de bine daca te axezi pe ceva bun si cautat. Exact cum a spus si Alex2904...asa ca ai timp sa inveti multe lucruri frumoase si interesante. Succes si multa bafta.