| Abracadabra22222 a întrebat:

Buna ziua TPU. Sunt in prezent anul I la o postliceala de stat(cea mai buna din orasul meu) la buget si la anul as vrea sa ma apuc si de o facultate pentru ca studiile superioare sunt recunoscute si sunt un plus si in tara si in afara. Ideea e ca ai mei tot insista sa ma fac militar sau sa intru in M.A.I pe undeva din cauza ca ies repede la pensie, un salariu destul de mare in Romania si alte beneficii. M-au facut sa intru in dubii initial eu imi doresc sa termin postliceala si facultatea si sa raman in tara si daca nu imi merge bine sa plec(stiu engleza si am si cambridge-ul). Voi ce ma sfatuiti? Se poate trai bine si ca asistent medical cu facultate(vreau sa am si masterul) sau sa ma fac militar sau sa intru in M.A.I pe undeva sa-mi fac parintii mandrii de mine si sa am un job sigur cu toate ca nu prea mai imi doresc dupa ce am fost neadmis la Ofiteri la Sibiu la fortele terestre.Ce m-ati sfatuii, ce plan sa urmez? Va multumesc pentru parerea dvs.

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca stai bine cu engleza si mai ales daca nu ai pile la MAI si/sau mentalitate de sclav, lasa naibii armata! Plus ca mai e si posibilitatea unui razboi, caz in care iti vei fi dorit sa fii orice altceva decat militar. Parintii cred ei ca stiu chestii, dar viata e A TA.

| noname2021 a răspuns:

Eu zic sa urmezi ceea ce iti doresti tu, se poate trai bine si ca asistent medical sa stii, nu trebuie sa urmezi visele parintilor ci visul tau, dorintele tale.Asta e important, multi fac ce le zic parintii si sunt nefericiti, asculta-ti inima.

| roberthuzmezan a răspuns:

Ideea e în felul următor, pe de o parte nu trebuie sa faci ce zic părinții tăi, fa ce crezi ca e mai bine pentru tine, dacă nu îți place nu merita... în perioada asta iei cele mai importante decizii pentru viitorul tău. Pe de alta parte, cum ai spus tu cu facultatea și cu postul de asistent medical, se poate trăii din postul ala, chiar destul de bine, problema e ca nu știi dacă o sa prinzi un post de genul ala. În ciuda faptului ca ai facultate, piața muncii în România este invadata de studenți care au terminat facultăți dar nu își găsesc locuri de munca, deoarece sunt foarte mulți candidați și pretențiile sunt foarte ridicate, însă dacă tu ai ambiția și crezi ca ești pregătit sa muncești din greu pentru asta fă-o!