| Celceintreaba35345 a întrebat:

Sunt din Timisoara si as vrea sa merg la facultate la Iasi.Ce profil imi recomandati:indormatica, calculatoare sau automatica si ce facultate imi recandati? Nu sunt inca decis.Si cam costa sa faci facultatea in alt oras(de la cei care au facut)? Stiu ca depinde si de oras.

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De ce vrei sa mergi la Iasi?

| Celceintreaba35345 explică (pentru RAY):

Asa am vrut dar nu m-am decis
de asta am pus intrebarea

| RAY a răspuns (pentru Celceintreaba35345):

Stai man aici in Timisoara, facultatea de informatica si la noi e ok sau in cluj daca isi permiti desigur financiar, numa sa te grabesti ca locurile din camin sunt cam ocupate

| Celceintreaba35345 explică (pentru RAY):

Si in privinta profilului?

| RAY a răspuns (pentru Celceintreaba35345):

Eu ma m dus spre automatica, in prezent lucru ca service pc, tu stii mai bine

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai depinde ce vrei tu sa faci

informatica daca te intereseaza strict partea de soft
calculatoare daca te intereseaza si partea de hardware pe langa soft
automatica daca te intereseaza ceea ce tine de sisteme automate, robotica

In functie de ceea ce alegi, alegi si facultatea

| Celceintreaba35345 explică (pentru suntserios):

As vrea sa fie ceva interesant dar nu prea multa teorie si calcule
am inteles ca automatica e ceva mai plictisitoare
iar informatica e cam complicata si prea multe calcule
si ma gandesc sa aleg ceva care e si interesant si sa nu fie doar teorie adica la calculatoare

| suntserios a răspuns (pentru Celceintreaba35345):

Daca esti in cautarea unei facultati inseamna ca stii cu ce se mananca informatica deja, dar aparent nu prea stii.

probabil trebuie sa iei decizia asta cand vei sti cu ce se mananca programarea

| RAY a răspuns (pentru Celceintreaba35345):

Am inteles ca automatica e ceva mai plictisitoare
nu e plictisitoare, e un domeniu bun

| Celceintreaba35345 explică (pentru suntserios):

Am trecut clasa a 11a la mate info
dc nu cu ce se mananca programarea?

| suntserios a răspuns (pentru Celceintreaba35345):

Si atat poti spune despre programare?

"informatica e cam complicata si prea multe calcule"

daca ti se pare complicata de ce te duci la o facultate de profil?

| Celceintreaba35345 explică (pentru suntserios):

La informatica e mai multa teorie
cum ziceai si tu partea soft
dar ai de gand sa raspunzi sau sa pui intrebari?

| suntserios a răspuns (pentru Celceintreaba35345):

Nu are niciun sens ce zici, de aia pun intrebari.
teorie multa la informatica? Nicidecum e una dintre cele mai logice materii care exista. Odata ce treci prin teorie si inveti principiile programarii nu faci altceva decat sa pui in practica.

Daca tu cumva cauti o facultate in care sa nu inveti teorie, pai nu cred ca exista asa ceva.

| Celceintreaba35345 explică (pentru suntserios):

Nu caut o facultate in care sa nu inveti teorie
vreau doar sa nu devina prea plictisitor(e doar parerea mea altora le poate placea automatica gusturile nu se discuta)
dar cred ca discutia a evoluat prea mult

| Andersen2k18 a răspuns:

Ti-as recomanda sa ramai in Timisoara sau sa mergi in Cluj la facultate.O ramura buna care este si pe piata munci e informatica. Poti face automatica si calculatoare, este destul de cautat profilul si ai sanse mari dupa terminarea ei sa fi angajat. Si cred ca te refereai prin ''costa mult facultatea'' la taxa, da exista o anumita taxa pe care o platesti in fiecare an la inceput.Dar nu e neaparat sa intrii la taxa poti sa intrii la buget.

| Celceintreaba35345 explică (pentru Andersen2k18):

Nu, ma refeream cat costa chiria etc? la asta ma refeream

| Andersen2k18 a răspuns (pentru Celceintreaba35345):

Chiria e cam scumpa, dar poti sta la camin.Nu cred ca ar fi vreo problema, iar dupa un an sa iti gasesti pe cineva sa stai cu el, ca sa platiti amandoi

| Ketch a răspuns:

Pentru acest domeniu, IT, cel mai recomandabil este Clujul. Este un mic Sillicon Valley, orașul care s-a dezvoltat cel mai mult în această direcție, a tehnologiei. Dacă vrei să faci o facultate foarte bună și să rămâi cu ceva, atunci Cluj-Napoca este alegerea potrivită.