| doNNNNs a întrebat:

Salut,
As dori sa stiu ce materii se fac la "Automatica si calculatoare" respectiv "Informatica" la facultate. Si as vrea sa stiu si care profil este mai bun pentru a deveni programator.
Multumesc.

4 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Programator get beget iesi de la informatica, se fac 3 ani. De la ACS iesi inginer, faci 4 ani. Bineinteles ca majoritatea celor ce termina acs urmeaza calea programarii pentru ca momentan este bine platita. La info faci doar programare, la acs faci si fizica, electronica, electrotehnica inveti sa gandesti tehnic, o gandire asupra procesului tehnic fata de info. Alegi ce vrei. Info e mai usoara.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Materiile le gasesti pe site ul fiecarei facultati in parte. Daca te intereseaza strict partea software atunci Informatica e alegerea cea mai buna. la AC faci si partea de hardware, electronica, robotica samd.

| doNNNNs explică (pentru suntserios):

Ai putea sa imi lasi un link cu o facultate de info si una de automatica si calculatoare respectiv meteriile care se fac acolo? (TIMISOARA)

| suntserios a răspuns (pentru doNNNNs):

Cam penibil pentru un viitor student la informatica sa nu poate sa caute 2 link uri pe google, fie:

http://www.math.uvt.ro/......amant/view

http://www.ac.upt.ro/licenta-2015.php#top