| dsaqwe a întrebat:

Pe ce facultate ar trebui sa ma orientez daca vreau sa merg pe informatica programare? Am inteles ca la automatica se face multa matematica si informatica prea putina, care nu ma ajuta dp ce termin facultatea. Sau sunt anumite sectii in cadrul acestei facultati care se axeaza mai mult pe info?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista facultatea de automatica si calculatoare cu sectiune calculatoare unde accesntul este pus pe programare. Exista insa intotdeauna si facultatea de informatica daca nu vrei sa inveti deloc partea hardware

| dsaqwe explică:

Nu prea fac diferenta bine intre facultatea de automatica si informatica, eu credeam ca sunt acelasi lucru. cam care ar fi diferenta?

| suntserios a răspuns (pentru dsaqwe):

La automatica si calculatoare faci si partea de hardware, programare microcipuri, ceva electronica digitala etc.
La informatica faci doar programare, nimic de partea de hardware.