| Thcckktdcbb a întrebat:

Salut TPU sunt foarte interesat de armata dar nu știu dacă intri mai poți sa ieși din ea? ca și la alte joburi?

Răspuns Câştigător
| mODIN a răspuns:

Daca te angajezi ca si civil, poti intra si iesi din ea ca la orice job.
Daca primesti grad militar, atunci e mai complicat. In principiu ramai rezervist pana la 60 de ani, chiar si daca incerci sa iesi.
Daca faci o scoala militara sau academia, atunci esti obligat, in functie de specializare, sa ramai cativa ani sau sa platesti o suma maricica de bani. Cred ca cea mai mare taxa e la piloti, care, daca se lasa, au cateva zeci de mii de euro de dat inapoi statului.

14 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

In armata in ziua de azi merita sa intri doar daca esti un boschetar fara casa, fara familie si fara nici macar 50 de bani in buzunar. Altfel sa mori pentru ce? Pentru parlamentarii bosorogi care te trimit din pix sa te sinucizi in razboaiele Americii?! Si nu, nu poti sa mai pleci dupa bunul plac odata inrolat.

| Ciprian09 a răspuns (pentru siriusblack98):

Ma gândesc prin ce canale trăiești de gândești asa?

| siriusblack98 a răspuns (pentru Ciprian09):

Uite ca nu traiesc prin canale, am propria mea casa. Totusi daca tie iti place sa mori pentru parlamentari batrani si razboaiele altora, esti invitatul meu.

| Ciprian09 a răspuns (pentru siriusblack98):

De ce gândești ca as muri pentru parlamentari? și eu am propria mea familie, casa, un junior, asta denota faptul ca sunt ultimul boschetar dacă sunt în mapn?

| siriusblack98 a răspuns (pentru Ciprian09):

"De ce gândești ca as muri pentru parlamentari?" De unde crezi ca vin ordinele sa pleci tu la razboi sau in misiuni prin Irak si Afganistan ori conflicte prin Ucraina sau altele? De la politicieni batrani pe care nu-i intereseaza daca traiesti tu sau mori, daca lasi tu in urma familie sau nu. Pentru cei de la conducere oamenii din armata sunt doar niste cifre, carne de tun usor de inlocuit si usor de trimis sa lupte razboaiele altora. "asta denota faptul ca sunt ultimul boschetar dacă sunt în mapn?" Nu, asta denota ca doar atata te-a dus capul de vreme ce spui ca nu locuiesti pe strazi si ai avut alte variante. Asta denota ca ai ai ales cea mai simpla varianta, aia de a fi primul care moare in caz ca este trimis undeva ori daca se isca vreun razboi in schimbul unei functii publice care este si platita prost pe deasupra, ca nu aveti mari salarii. Singurul beneficiu este ca iesiti la pensie mai devreme ( astia care apucati ).

| Ciprian09 a răspuns (pentru siriusblack98):

Daca tu crezi ca armata inseamna doar sa mori sau sa te sinucizi, e trist! hai sa ti mai spun una, armata face vointa poporului..si ca sa exemplific pentru tine,parlamentarii aia batrani de care zici ca ne trimit in stanga si in dreapta tu i ai votat! intr o alianta militara nu ai doar beneficii asa cum crezi tu! armata pentru mine este un stil de viata si alegerile pe care le fac, le fac pentru mine nu pentru tine! daca esti un frustrat in viata si vrei sa faci doar lumanari din ceara parfumate, este decizia ta. m-a dus capul la ceea ce mi-a placut si mi am dorit, in comparatie cu tine, probabil ca stau mult mai bine din ft multe puncte de vedere! zi buna si noroc in ceea ce ti ai propus, presupun ca la 24-26 de ani ai tai dai lectii de viata altora care au o gramada de experienta in spate!

| siriusblack98 a răspuns (pentru Ciprian09):

Cand o sa mori intr-o misiune sau in razboiul altora, sa stii ca acolo te-au trimis politicienii batrani din spate pe care nu i-a votat nimeni, au ajuns acolo deoarece au avut pile. Deci la moarte nu te v-a trimite nici poporul si nici familia ta, ci oamenii de sus pentru care tu esti doar o cifra. Armata nu face vointa poporului ca nu primeste ordine din partea poporului ci face vointa liderilor politici care nu urmaresc neaparat binele Romaniei ci binele propriu. In 89' cand au tras in popor nu prea parea ca fac vointa poporului iar intr-un asemenea scenariu ar face la fel ca atunci. Iar cand votezi ai de ales intre hotul 1 si hotul 2. "daca esti un frustrat in viata si vrei sa faci doar lumanari din ceara parfumate" Imi place ca te-au durut vorbele mele suficient cat sa te uiti la ce hobby uri am ca sa ai ceva de comentat la adresa mea care nu are nici o legatura cu subiectul discutat, inseamna ca te-a durut adevarul. Vezi ca mai am si alte pasiuni cum ar fi cititiul, sportul si sahul. Te astept sa comentezi si despre astea pentru ca mai mult nu te duce capul. "m-a dus capul la ceea ce mi-a placut si mi am dorit, in comparatie cu tine, probabil ca stau mult mai bine din ft multe puncte de vedere" Nu stii tu ce meserie am eu si ce situatie financiara am ori ce posesiuni asa ca nu te mai excita degeaba ca din cotizatiile oamenilor ca mine iti primesti tu bruma aia de maruntis pe care o numesti salariu. Se vede cat de mult te-a dus capul de ti-ai ales cea mai simpla meserie posibila dupa cea mai veche meserie din lume. E usor sa urmezi ordine orbeste si sa lingi 24h bocancii sefilor si sa crezi ca esti cineva pentru asta."presupun ca la 24-26 de ani ai tai dai lectii de viata altora care au o gramada de experienta in spate" Se vede ca in mapn nu va invata sa faceti niste calcule simple de vreme ce nu esti in stare sa socotesti cati ani sunt exact din 98 pana in 2024 si vii cu marje si aproximari. Nu dau lectii de viata nimanui, pur si simplu imi expun opinia pentru ca sunt liber sa o fac asa cum sunt si liber sa nu imi pese daca pe tine te doare adevarul. Si nu e vina mea ca unii desi sunteti mai in varsta, aveti mai putine cunostinte si a trecut viata pe langa voi fara sa invatati nimic. Ramai sluga politicienilor batrani si multumeste-te cu falsa impresie ca esti cineva.

| Ciprian09 a răspuns (pentru siriusblack98):

Nici nu mi am batut capul sa citesc ce ai scris.cand vezi doar inainte ca un cal, nu am ce discuta cu oameni de genul tau, in care se vede evident ca esti un frustrat! hai noroc. daca dispretuiesti o anumita meserie nu trebuie sa arunci cu noroi, cum nici eu nu arunc, indiferent de ceea ce faci tu! sper sa ajungi ''mare'' laughing

| siriusblack98 a răspuns (pentru Ciprian09):

Tu esti cel care vede doar inainte precum un cal, pe deasupra esti si foarte ipocrit happy "nu trebuie sa arunci cu noroi, cum nici eu nu arunc" Deja ai aruncat cu noroi in hobby urile mele. "sper sa ajungi ''mare''" nu iti face tu griji, tu vezi-ti de pupat fundurile sefilor, linsul bocancilor superiorilor ierarhici si de juniorul ala al tau de care spuneai.

| Ciprian09 a răspuns (pentru siriusblack98):

Shhh acolo frustrat mic ce esti! laughing)

| siriusblack98 a răspuns (pentru Ciprian09):

Apuca-te de spus glume ca aparent pe asta esti bun happy

| Ciprian09 a răspuns (pentru siriusblack98):

Mmm,ipoctit,ai invatat cuvinte noi cand faceai lumanari?laughing)
ma faci ipocrit si tu intrebi care e faza cu 50 bani de pe net...nu mai fuma salcam tinere! laughing o sa ti dau ignor doar pentru faza ca ti ai permis sa scrii de juniorul meu.salutari preafericitule! sa pui o lumanare la 6/49, poate imi merge bine, sau unde vrei tu, morti/vii, mi e indiferent!

Răspuns utilizator avertizat