| ThePurificator48 a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a, aproape s-a terminat si nu ma pot hotari in privinta profilului de la liceu. Ma gandesc sa aleg intre Stiinte ale naturii si mate-info, nimic altceva. Aici intervine ceva foarte naspa, la biologie sunt foarte bun, la chimie si fizica praf, deci nu prea ma trage inima sa ma duc la stiinte ale naturii dar pe de alta parte sunt destul de bun la matematica si totusi nu ma stresez cu invatatul dar nu ma trage inima ca tot aud vorbe ca la mate-info e super greu si ca nu o sa mai am viata sociala sau chestii de genul. Un sfat + argument ar fi bine venit!

P.S.: Nu prea ma atrage medicina, deci zic 50% nu stiintelor, dar ma atrage foarte tare informatica, sunt foarte indecis. Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Mate-info cu siguranta.Nimic nu este greu atunci cand iti place ceea ce faci si vei avea o deschidere mai buna spre domeniul pe care vrei sa-l urmezi mai tarziu.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Salut frate.
Si eu sunt in clasa a opta ca si tine si mie imi e destul de greu sa aleg la care liceu ma duc si ce profil, nu ma intereseaza cat de departe e daca fac naveta sau astea dar mie ca dau de niste nesimtiti de colegi de clasa si ca as da de profesori rai si exigenti.
De curand am primit niste brosuri cu licee(din Arges) si am vazut niste locuri unde m-as putea inscrie la un grup scolar care este cel mai aproape dar tot trebuie sa fac un drum lung pana acolo si nu cred ca e cine stie ce acolo am vazut ca s-a intrat cu 2 si ceva nici 2.50 nu era acolo nu m-as duce acolo ca mie ca dau de niste nesimtiti, prosti care sunt de etnie rroma sau astea dar nu cred ca-s majoritatea dar il pun pe lista are profil mecanic m-am gandit sa ma duc la unul din Pitesti la protectia mediului sau oriunde e mai bine daca e unul ok cu colegi si profesori de treba cat de cat ma duc acolo.
La mate-info sigur e greu nici eu nu ma gandesc sa ma duc acolo dar ma duc intr-un loc unde s-a intrat cu 6 si ceva 5 si ceva.
Daca ai primit brosura cum am primit eu zic sa te uit bine pe ea sa vezi ce te intereseaza acolo sa bifezi locurile unde te-ai putea inscrie, zic eu ca daca o sa iei nota mai mare de 5 si ceva sau mai mult la romana sau mate o sa te duci la un liceu cu un profil ok.
Multa bafta frate.

| ThePurificator48 explică (pentru Doarunaltutilizator):

Multumesc, dar la mine nu cred ca e cazul de note de genul asta 5-6, eu vreau sa trag pentru 9 la evaluarea nationala, pentru ca media 5-8 tot cam asa imi iese, 9 si putin si vreau sa intru la al doilea cel mai bun liceu din oras. Mult succes si tie!

P.S.: nesimtiti dinastia gasesti peste tot, in primul rand trebuie sa stii cum sa te comporti, dar daca vezi ca sunt dinaia cu obrazul gros, tine-le piept putin mai mult si se vor lasa.
Inca odata mult succes si sper sa intri la liceul dorit big grin.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru ThePurificator48):

Mersi mult frate si tu de asemenea sa intri la liceul care iti convine.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Ce iti place

| derEinzelgängerWolf a răspuns:

Du-te la mate-info! Si eu am terminat aceasta specializare si pot sa iti spun ca nu te omori cu invatatul.La stiintele naturii va trebui sa tocesti biologie si chimie(chimia de a 10-a si a 11-a e dezastru). Aici esti atent la ora de info si de mate la clasa, mai faci cateva exercitii acasa si gata! Eu iti marturisesc ca nu m-am simtit absolut deloc stresat la acest profil.Bafta!

| BogDBF a răspuns:

Parerea mea e sa alegi matematica-informatica si nimic altceva, cu atat mai mult cu cat spui ca-ti plac aceste materii. Indiferent, INDIFERENT ce ai alege sa faci dupa liceu... ca e medicina, ca e literatura, ca e drept, ca e informatica... matematica te pregateste pentru toate. Eu sunt la Drept in anul 4 si pot sa-ti spun ca un profil real si atat de complex precum matematica-informatica, iti dezvolta rationamentul analitic, te invata sa gandesti si sa inveti in mod structurat, organizat si mai ales logic. E pur si simplu dezamagitor ca existe fiinte, pentru daca plecam de la premisa ca oamenii gandesc, nu-i putem numii oameni, care au "gandit" un sistem de invatamant liceal ce efectiv imbecilizeaza generatiile viitoare, le atrofiaza creierul. Cei care aleg filologia sau stiintele sociale de exemplu, ies idioti din liceu, mai prosti decat au intrat. Termina fara sa fi invatat de fapt nimic. Prin urmare, du-te pe mate-info si pleaca de la ideea ca vei invata sa gandesti si-ti vei dezvolta mintea. Nu te gandi la note sau la performantele pe care le vei realiza in liceu, pentru ca liceul e la fel de neimportant ca si generala. Sincer iti spun ca daca ar fi sa dau timpul inapoi, as prefera sa fac mate-info si sa am 5 pe linie, decat sa fac nu stiu, stiinte sociale si sa am numai 10. Toate facultatile bune isi selecteaza studentii pe baza examenelor de admitere, asa ca nu te intereseaza notele. Notele din liceu vor ramane scrise pe o foaie, pe care n-o va baga nimeni niciodata in seama. Ceea ce conteaza e ca dupa ce termini aia 4 ani de liceu, sa realizezi ca ai invatat ceva si ca nu esti mai dobitoc decat erai atunci cand ai intrat in liceu. Daca ai sa alegi o facultate care prin natura ei poate fi facuta si de o persoana care a terminat un profil "uman", ai sa constati ca aia nu stiu sa invete, ci doar sa toceasca si sa reproduca. Mult succes!