| AlexKenny a întrebat:

sunt in clasa a 9a pe profil mate-info optional fizica... m-am dus la acest optional pentru ca la intensiv informatica nu cunoasteam pe nimeni si cred ca am facut cea mai mare greseala. Acum vad ca la normal faci o ora de informatica si la intenisv 4 ore. Va rog niste sfaturi, ar trebui sa ma mut sau sa raman aici daca vreau sa devin programator? Cate dezavantaje am? Multumesc mult pentru orice sfat! Si stiu ca daca te muti dintr-o clasa in alta isi bat colegii noi joc de tine fiindca esti nou si ei deja se cunosc mda... Va rog sfaturi, mltumesc!

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Stai unde ești, dacă ai "stofă" inveți programare și acolo. La _anu' dacă ai impresia dă dai pe dinafară de valoros ce ești, te duci la intensiv. Ok?

| Iote a răspuns:

Esti in clasa a 9-a. Dar scoala inca nu a inceput. Cum se cunosc ceilalti? Toti inca sunteti egali. Daca vrei sa faci informatica, muta-te cat mai este timp. Mai tarziu ai de dat diferente dar mai ales ai multa materie lipsa exact la ce vrei tu sa inveti.

| AlexKenny explică (pentru Iote):

Da, dar ma refer ca ei in a 10-a cand m-as muta eu ei deja se cunosc

| Iote a răspuns (pentru AlexKenny):

Acum in ce clasa esti? A 9-a? De ce sa pierzi un an? Muta-te acum ca tot nu a inceput scoala.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Nu trebuie sa te duci in turma, unde ti-e comod, unde cunosti pe cineva. Tu trebuie sa inveti sa infrunti fricile, problemele, oamenii nesimtiti, si sa iti indeplinesti dorintele.
Daca vei fi ok ca individ adica degajat si prietenos, si vei avea putin simtul umorului, ca sa vada ca nu iei totul prea personal si nu esti afectat de schimbare, cred ca va fi ok.
Mergi la informatica pentru ca iti doresti si pentru ca acum, deocamdata cel putin, iti doresti pe viitor sa ai cariera in programare. ( Spun de deocamdata pentru ca planurile / dorintele se pot schimba pe parcursul vietii ).
Deci tinete de dorintele tale, si cauta sa reusesti. Succes!

| RaduRobertRO a răspuns:

Varianta cea mai buna este sa te muti, insa mai intai vezi programa scolara, daca materiile sunt tot aceleasi e ok si cu o ora, ca programator conteaza cel mai mult studiul individual. Am impresia ca programa nu e aceiasi, deci daca poti sa te muti e cazul sa o faci.

Ai intrebat de dezavantaje: e de fapt unul singur, mai putina informatica la scoala, deci mai mult studiu individual.