| numaieoadi a întrebat:

Sunt in clasa a10-ea si ma gandesc sa dau la facultatea de Automatica sau ceva de genu deoarece imi place acest domeniu. Intrebarea mea este in ce fel de limbi de programare trebuie sa ma specializez pentru incepator. Si dati-mi niste exemple de facultati similare. Va multumesc! Funda

Răspuns Câştigător
| AikkoxD a răspuns:

Deci vrei să lucrezi în domeniul IT. Bună alegere.
Ai două variante: mergi pe politehnică, la automatică şi calculatoare, sau ase - cibernetică, statistică şi informatică economică. Ambele sunt foarte bune, dar se intră destul de greu. Trebuie să ştii de toate, în principal programe, iar apoi alegi tu spre ce "domeniu" te axezi, spre partea software sau hardware.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca le zici limbi de programare si nu limbaje de programare mai bine nu te mai apuci de domeniul asta.

in alta ordine de idei invata C/C++.

| numaieoadi explică (pentru suntserios):

Scuze dar ma grabeam sa postez intrebarea. Multumesc de sfat

| Chele_Iulian_1995 a răspuns:

Cel mai important ii C++ si cu ajutorul lui in clasa a 12-a vei folosi si alte programe.Ex:Facultatea de Electronica, Telecomunicatii si Tehnologia Informatiei, Facultatea de matematica informatica.