| LoLoPardus a întrebat:

sunt in ultimul an la facultatea de informatica din Iasi, dupa ce o voi termina as dori sa obtin un job intr-o alta tara, undeva in Orient, poate chiar in orasul Dubai, as dori sa stiu cam ce salariu este oferit in acel oras si de ce este nevoie pentru a obtine un job.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Personal nu am auzit de o industria a programarii atat de dezvoltata in Dubai.

Salariile sigur sunt bune, in orice tara salariile in IT sunt bune, insa intr-un oras precum Dubai sigur trec de 2-3.000 euro, probabil cu ceva experienta.

Ce ai nevoie pentru a obtine un job? Pai probabil de ceva experienta si probabil un permis/viza de munca. Pe langa asta mai ai nevoie de suporti toate rahaturile de la ei, de la caldura de 40grade pana la legile lor de cacao.

| LoLoPardus explică (pentru suntserios):

Da, am auzit ca au niste legi destul de praf dar nimeni nu le respecta deci big grin... la salarii sunt sigur ca trec de 3000 de euro, m-am mai documentat si un bucatar are un salariu de 10 000 de dolari deci un programator ar trebui sa fie minim la fel de mare.

| suntserios a răspuns (pentru LoLoPardus):

Avand in vedere ca turismul este extrem de dezvoltat acolo, avand in vedere ca exista hoteluri de 7 stele si luxul e pe toate drumurile chiar tind sa cred ca bucatarii sunt mai apreciati decat programatorii

| LoLoPardus explică (pentru suntserios):

Ai dreptate, la Burj Khalifa un bucatar trebuie totusi sa stie ce face pentru a primi un asa salariu.

| LoLoPardus explică (pentru suntserios):

Like, nu te duci sa le faci cartofi prajiti la miliardari.