| L0v3isTheWaY a întrebat:

Salut, TPU!
Sunt intr-o dilema. Eu sunt pasionat de fotbal si chiar am talent, problema e ca parintii mei nu sunt de acord sa urmez o cariera in fotbal, ei vor sa fac multa scoala deoarece am potential adica ma bazez pe capul meu. Pana acum nu am reusit sa ma inscriu la un club de fotbal din diferite motive.
Voi ce ma sfatuiti sa fac?

Răspuns Câştigător
| cookie01 a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa te gandesti bine la ce iti doresti mai mult, ca dupa sa nu iti para rau ca faci ce nu iti place. Parintii sunt datori sa te sfatuiasca dar asta nu inseamna ca trebuie sa iti impuna ce sa faci in viata. Trebui sa incepi sa inveti sa iti asumi deciziile, ca doar asa te vei descurca in viata. Multi parinti gresesc, nelasandu-i pe copii lor sa faca ce le place si tot impotriva lor se intoarce totul.

2 răspunsuri:
| Maioru a răspuns:

Am jucat fotbal profesionist si am fost destul de bun(F.C Arges si Farul Constanta) si eram destul de cunoscut.Am cam lasat cartea si ma tineam mai mult de fotbal pana nu mai m-am dus din cauza notelor proaste.Crede-ma nu poti face mai multe lucruri ca lumea.Trebuie sa te hotarasti ce cale sa urmezi.Eu am last fotbalul si am facut doua facultati, asa ca de tine depinde

| AnaRadu a răspuns:

Hei.
Cred ca este destul de buna si cartea pentru tine. Nu sunt imporiva fotbalului, dar poate fi mai mult un hobby ceva ce tie iti place sa faci. Explicale parintilor tai ca scoala este pe primul plan dar in fotbal te regasesti si sa iti dea voie sa te inscrii la un club special pentru ca asa o sa fie mult mai bine si mai ok. Le spui ca nu o sa iti scada notele la scoala, o sa incerci si o sa iti urmezi si tu visul. Le explici practic ca faci si cum vor ei dar si cum vrei tu. Este usor, dar trebuie sa ai vointa sa iti mentii media mare ca sa nu ai probleme cu ai tai dar sa dai tot ce ai mai bun din tine la fotbal.
Pur si simplu trebuie doar sa le explici.
Mult noroc!