| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor. Acum sunt clasa a 9-a. Dupa clasa a 9-a vreau sa plec in America. Si am ceva intrebari cu privire la acest subiect.

1) Daca finisez acolo clasele liceale si universitatea, voi putea lucra ca un om obisnuit, sa-mi fac o cariera?

2) Dupa citi ani de sedere acolo voi putea primi Green Card?

3) Citi ani pot sta acolo maxim, daca plec pe baza vizei de studii?

Rog raspunsuri serioase.

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Poti sa aplici pentru green card chiar inainte de a pleca, dar nu este sigur ca o vei primi. Faptul ca faci studii (medii si apoi superioare) este un factor in plus in favoarea primirii cardului.
Green cardul este doar una din caile de a obtine drept de rezidenta in SUA. Odata ce obtii viza de studii, cauta si alte cai de obtinere a acestui drept. Mai ales pentru ca numarul de GC eliberate anual este fix, pe cand alte cai de "atac" sunt mai flexibile.
In cel mai rau caz, fa-ti prietena acolo si las-o insarcinata. Copiii nascuti pe teritoriul SUA sunt cetateni americani, iar parintii lor primesc drept de sedere in SUA.
Dar vezi totusi, SUA nu-i chiar asa ca in filme, multe lucruri sunt nasoale si la ei, si in ultima vreme s-au stricat si mai mult.