| Andreea_Todor_1995 a întrebat:

Am nevoie de câteva răspunsuri vă rog frumos. Aș dori să raspunda persoanele care chiar stiu despre ce vorbesc.
Deci, eu doresc să studiez facultatea de drept din Statele Unite ale Americii. M-am gandit deocamdată la Harvard Law School din Washington DC.
Eu intenționez să rămân în America pentru a lucra acolo fiind avocat. Vreau să stiu cum se procedează, cu vizele, ce ar trebui să fac ca să pot rămâne acolo după facultate, pentru a lucra. Mai pe scurt vreau sa îmi construiesc o viață acolo.
Ce ar trebui să fac?
Ma interesează să primeac și cetățenie Americana, la fel si Green Card - ul

Mulțumesc pentru cei care mă pot ajuta cu aceste intrebari!

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

1 ai mai fost vreodată în State?
2 ai mai depus vreo cerere de viză
3 câți ani ai?

Fără astea, vorbim degaba

| Andreea_Todor_1995 explică (pentru sierra1):

Dacă vrei sa răspunzi, răspunde pur și simplu.
Nu te obligă nimeni să te duci acolo sau sa depui cereri de vize sau așa mai departe.
Legat de vârstă, nu trebuie să îți dau ție un raspuns. Fiecare are dreptul total să întrebe ce vrea.
Si este foarte bine ca si elevii din liceu de acum sa știe exact ce doresc să faca.
Sumt clasa a XI -a dacă dorești un raspuns relevat.
?

| sierra1 a răspuns (pentru Andreea_Todor_1995):

1 - ai nevoie prima dată de viză
2 - depui cererea DUPĂ ce ai 18 ani
3 - trebuie să demonstrezi că NU ai de gând să rămâi acolo, altfel NU primești viza.

Degeaba te-ai șifonat, așa se pune problema la ambasada!
Merci pentru. acel "raspuns relevat. "