| MariuS88c a întrebat:

Salut tuturor, as vrea sa ma duc la un profil mate INFO informatica intensiv la liceu dar ce medii îmi vor trebuii ca sa intru( la mate? La INFO?)?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Repartizarea se face în mod COMPUTERIZAT în funcţie de media de admitere şi de ordinea în care ai scris liceele pe Fişa cu opţiuni :)

Vezi "Algoritmul de repartizare în licee 2014" la linkul oficial :
http://admitere.edu.ro/Info/algoritmul_de_repartizare_2014.pdf

"Calculul mediei de admitere utilizate pentru admiterea în învățământul liceal pentru anul școlar 2015-2016 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a de liceu a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere;
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa nr. 2 la ordinul MEN nr. 4432/ 29.08. 2014 de la linkul :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

În cazul mediilor de admitere din anii anteriori, eventual, precizează exact liceul şi localitatea...

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
| KamaSutra a răspuns:

Iti trebuie medii foarte mari, peste 9, 60

| Shaddox a răspuns:

Depinde de unde esti si spre ce liceu tintesti. Uita-te pe lista centralizata a mediilor.