| cherokee1 a întrebat:

Salut tuturor! Peste aproximativ 3 luni se va da admiterea anuala la Facultatea de Medicină. Am vreo șansă dacă mă mai apuc de învățat acum să intru la buget la secțiunea medicină generală? Nu, nu dau la București sau Cluj. Sunt disperat și am nevoie de răspunsuri serioase.

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

O sa fiu sincera ca si eu tot la medicina dau deci pot evalua destul de bine. Daca ai mai trecut macar o data prin materie(la orele de bio si chimie de la liceu macar) e ok zic. Daca nu, trebuie sa inveti enorm de mult.Chimia e grea, daca nu ai bazele, mergi pe fizica daca e posibil ca e mai putina si se poate termina.Cat despre biologie...trebuie sa o iei foarte serios, cam 10 ore pe zi.Trebuie sa repeti de cel putin 3 ori fiecare lectie si sa privesti si desenele ca sa stii ce e pe la ele.Desenele separa taxa de buget. Daca esti o persoana pasionata de bio poti invata cu spor zic eu. Daca nu, atunci va fi mai greu.E concurenta mare si daca vrei sa intri mai ales la buget trebuie sa iti desici tot timpul tau.

| cherokee1 explică (pentru Nirvanaaa):

Multumesc mult! succes cu admiterea!

| Nirvanaaa a răspuns (pentru cherokee1):

Mersi happy asemenea.

7 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Și la Tg Mureș tot e concurenta mare laughing
Dacă înveți serios, fără pauza, poate.

| johnnny123 a răspuns:

Nu spui care este nivelul tău în clipa asta... Ești un elev cu rezultate bune sau ești un elev care se chinuie să promoveze?

Un om care este obișnuit să învețe serios și are niște baze solide la materiile respective, are șanse ca în trei luni de pregătire intensă să ajungă la un nivel suficient de avansat încât să intre la buget.

Un om care a trecut prin liceu ca gâsca prin apă, este paralel cu materia și se trezește cu trei luni înainte că vrea să dea la medicină nu are nici o șansă.

| cherokee1 explică (pentru johnnny123):

Nivelul meu e ca nu m-am chinuit niciodata sa trec ceva si nu am probleme de intelegere sau memorare ci doar de timp acum

| Plato a răspuns:

Eu cred ca ai sanse.

| crud a răspuns:

Ai putea sa faci rost de subiectul de un subiect de admitere dat in anii precedenti, la centrul universitar la care vrei sa participi. Rezolva acel test, vezi ce scor scoti, vezi care este diferenta intre scorul tau si ultima medie cu care s-a intrat in anul respectiv si iti vei da singur seama. Teoretic, orice este posibil. Practic...