| Cena07 a întrebat:

Am inceput clasa a 12a si vreau sa urmez o cariera in armata. Care ar fi urmatorul pas de facut? Dupa ce voi obtine diploma de bacalaureat

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de ce vrei sa fii, respectiv soldat profesionist, subofiter sau ofiter.
Pentru soldat trebuie sa te angajezi cu contract, pentru subofier trebuie sa urmezi o scoala de subofiteri iar pentru ofiter sa urmezi o academie militara.
Pentru detalii te poti uita pe site-ul oficial al MApN.

| neutrino a răspuns:

Poti merge, daca esti capabil, la Academia Tehnica Militara.