| Andreipop123 a întrebat:

Salut, vin cu o dilema, nu știu ce alegere sa fac.
Am 18 ani, bacul luat și acum în toamna m-am înscris la facultatea de mecanica, inginerie mecanica, Iași. Nu m-am înscris din vara la facultate pentru ca am vrut sa dau la jandarmi la Falticeni, dar n-am mai avut ocazia. Acum în decembrie iar se dau admitere la jandarmerie, dar nu mai am timp sa ma pregătesc. Voi ce părere aveți? Eu m-am gândit sa ma pregătesc din timp pentru admiterea la jandarmerie, poate se dau la anul în primăvara-vara și dacă întru, ori las facultatea de tot, ori fac la fără frecventa sau cum se poate. Eu zic ca e mai ok în jandarmerie, decât cheltuiala multă timp de 4-6 în facultate, iar apoi ma gândesc ca e greu sa găsesc un job cu facultatea. Îmi puteți da un sfat? Mulțumesc

6 răspunsuri:
| niculita4tpu a răspuns:

Daca ai intrat la mecanica, mergi acolo 1 an, intre timp te pregatesti pentru jandarmerie, daca e cazul, ingheti anul la mecanica ulterior. De siguranta...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai început, termină, nu te tot muta.

| ReddY25 a răspuns:

Dacă ai început facultatea ar fi indicat sa o termini, altfel ingheti anul și încerci la jandarmi

Răspuns utilizator avertizat
| catalin09023 a răspuns:

Salut,

Admiterea e gratis. Ce te oprește să te înscrii? Pierzi maxim 3 zile și câteva drumuri + vezi cum se desfășoară un concurs în cadrul M.A.I.
Dimpotrivă, materia e chiar foarte ușoară: legislație pe care trebuie să o citești mai mult, civică care e cultură generală și logică care are cca. 4 pagini de învățat.
Română gramatica de bază, iar limbă străină - să fie acolo.

Eu zic că timpul e de partea ta, e mai mult ca suficient dacă ești serios.
Proba scrisă 10 decembrie.
La sport, nu pun problema, dacă vrei la jandarmi - înseamnă că ai o condiție fizică chiar bună.
Dacă ai nevoie de ajutor cu admiterea, sfaturi - poți să îmi scrii liniștit.
Mult succes!

P.S. Recomand poliția, nu jandarmeria.

| catalin09023 a răspuns (pentru catalin09023):

P.S. 2. Ai toate șansele să intri. Lasă-i pe ăia care zic: "Termină ce ai început." Q: Are rost să faci ceea ce nu îți place? Oricum nu vei profesa dacă nu îți place + la Jandarmi nu te ajută facultatea respectivă.

Și eu am renunțat la facultate (anul 1), tocmai pentru a-mi schimba domeniul de activitate și să fac ceea ce îmi place.

Fă ceea ce îți place în viața asta! Nu te forța cu ce nu îți place! Eu zic să încerci și să ni te alături!