| cciufulitha94 a întrebat:

Hey! cine este la facultatea de medicina sau de asistent medical? mai am timp un an sa ma pregatesc pentru admitere? ajutati-ma si pe mine va rog. ce materii se fac? conteaza mult engleza? este grea chimia la facultate? pentru ca noi in liceu nu prea am facut chimie, la orele acelea mai mult stateam si vorbeam. o sa dau bacul la alegere din biologie, aici n-ar fi problema. dar mi-e frica la facultate cu chimia pentru ca nu stiu deloc. oare ce sa fac? va multumesc mult

Răspuns Câştigător
| Dana211 a răspuns:

Ai timp suficient sa te pregatesti un an daca te ti de treaba. Materiile pe care le faci la facultate nu cred ca sunt prea relevante, pentru ca ceea ce inveti in liceu si la admitere constituie doar o baza pe care daca nu o ai,, ti-o faci pe parcurs. Engleza nu conteaza prea mult sau ma rog depinde in ce sens te referi. Faci in primii 2 ani aceasta materie, unde te invata tot felul de termeni medicali in limba respectiva.
Toata lumea e speriata de chimie la facultate dar nu ai de ce sa iti faci probleme. Eu nu am stiut niciodata aceasts materie si in anul I, la biochimie ( asa se numeste materia care o include) am luat 9 la un examen si 7 la celalalt. Deci nu iti mai fa probleme de genul momentan. In facultate daca inveti nu ai cum sa nu faci fata. Tu momentan apuca-te de invatat foarte bine pentru admitere fiindca nu e prea usoara si in plus de asta concurenta e foarte mare. Mult succes!

1 răspuns:
| toatenumelecualexsuntluate a răspuns:

Prietena mea-UMF Bucuresti; da; anatomie, etica, igiena, practica pe cadavre, tot felul; nu chiar dar e de tocit; engleza asa si asa dar e ca materie; faci ce vrei preferabil fundabig grin